Premier Kanady zwrócił się do papieża. Chodzi o odszkodowania

Świat
Premier Kanady zwrócił się do papieża. Chodzi o odszkodowania
Twitter/Justin Trudeau
Szacuje się, że między latami 30. XIX wieku a 1998 rokiem w kanadyjskich internatach wychowawczych zostało umieszczonych, często przymusowo, około 150 tys. dzieci tubylczych.

Premier Kanady Justin Trudeau zaapelował do katolików tego kraju, by domagali się od Kościoła reakcji na znalezienie zwłok dzieci ludności tubylczej w byłych szkołach z internatami. - Oczekujemy od Kościoła, że przejmie odpowiedzialność za swoją rolę - powiedział szef rządu na konferencji prasowej.

Trudeau powiedział, że prosił papieża Franciszka, aby Kościół zobowiązał się do odszkodowań. Uważa też, że powinny zostać opublikowane dokumenty internatów, w których dzieci ludności tubylczej były przez całe lata poddawane przymusowej asymilacji.

Masowe groby na terenach byłych szkół z internatem

Także przedstawiciel Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI) o. Ken Thorson uważa, że przeprosiny ze strony papieża mogłyby być pomocne w procesie pojednania. Zakonnik poinformował, że jego zgromadzenie przeprosiło w 1991 roku za swoją odpowiedzialność w szkole w Kamploops. Tylko na terenie tej szkoły pod koniec maja specjaliści odkryli za pomocą radaru szczątki 215 dzieci.

 

ZOBACZ: Kanada. Zdewastowano pomnik Jana Pawła II. "Przestępstwo z nienawiści"

 

Swoim żądaniem przeprosin od Kościoła, Trudeau zareagował na odkrycie w ostatnich tygodniach kilku kolejnych masowych grobów na terenie byłych szkół z internatem. Potomkowie rdzennych mieszkańców odkryli do tej pory ponad 1000 ciał dzieci. W sumie ponad 4100 dzieci uważa się za zaginione, według Kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania.

 

Ustalenia te wywołały liczne akty przemocy w całym kraju. W płomieniach stanęło kilka kościołów katolickich.

 

Spotkanie z papieżem

Szacuje się, że między latami 30. XIX wieku a 1998 rokiem w kanadyjskich internatach wychowawczych zostało umieszczonych, często przymusowo, około 150 tys. dzieci tubylczych.

 

Kościół katolicki prowadził na zlecenie rządu Kanady ok. 60 proc. przymusowych szkół, pozostałe 40 proc. było zarządzane przez różne kościoły protestanckie. Szkoły istniały przez ok. 150 lat. Raport Komisji Prawy i Pojednania z 2015 r. określił działalność tych szkół jako "kulturowe ludobójstwo".

 

Trudeau, zgodnie z zaleceniami raportu Komisji, zwrócił się do papieża Franciszka o przyjazd do Kanady i przeproszenie rdzennych mieszkańców za rolę Kościoła katolickiego w prowadzeniu przymusowych szkół. Kościoły protestanckie uczyniły to już wcześniej. Delegacja rdzennych społeczności Kanady uda się do Watykanu w grudniu.

pgo / KAI / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie