Kanada. Zdewastowano pomnik Jana Pawła II. "Przestępstwo z nienawiści"

Świat
Kanada. Zdewastowano pomnik Jana Pawła II. "Przestępstwo z nienawiści"
twitter/Thomas A. Lukaszuk
Czerwoną farbą zamalowano imię papieża Polaka. Pod pomnikiem umieszczono pluszowe maskotki.

Zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II przy polskim kościele pw. Różańca Świętego w Edmonton w południowo-zachodniej Kanadzie - poinformował portal CBC. Na cokole czerwoną farbą odciśnięto kilkadziesiąt dłoni, a ślady stóp prowadziły od monumentu do kościoła. O wandalizm podejrzana jest kobieta.

Czerwoną farbą zamalowano też imię papieża Polaka. Pod pomnikiem umieszczono pluszowe maskotki.

 

ZOBACZ: Kanada. Pożary katolickich kościołów. To efekt odkrytych grobów?

 

Sprawę bada policja w Edmonton (EPS), która ustaliła, że do zniszczenia pomnika doszło w sobotę tuż po godz. 23 czasu lokalnego - podał portal kanadyjskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego CBC.

 

 

O akcie wandalizmu została powiadomiona jednostka ds. przestępstw z nienawiści i brutalnego ekstremizmu, ale dokumenty śledztwa pozostaną w EPS do czasu, gdy jednostka ds. przestępstw z nienawiści będzie w stanie właściwie ocenić sytuację - przekazała policja. I dodała, że w tej chwili nie ma żadnych dalszych szczegółów.

"Przestępstwo z nienawiści"

Parafianie uczestniczący w niedzielnych mszach polonijnych byli zszokowani, gdy zobaczyli pomnik - powiedział CBC wiceprezes Kongresu Kanadyjskich Polaków w Albercie Andrzej Makarewicz. - To jest przestępstwo z nienawiści - podkreślił. Makarewicza szczególnie zaniepokoiło nagranie z monitoringu, na którym widać co najmniej dwa samochody, których kierowcy byli świadkami wandalizmu, ale nie zareagowali.

 

ZOBACZ: Kanada. Przy byłej szkole dla rdzennych dzieci znaleziono 751 grobów

 

Odkąd miesiąc temu znaleziono szczątki 215 dzieci na terenie dawnego osiedla mieszkaniowego w pobliżu Kamloops, w prowincji Kolumbia Brytyjska, kilka kościołów w całej Kanadzie zostało zdewastowanych czerwoną farbą. Niektóre posągi chrześcijańskich przywódców i postaci, które odegrały rolę w kolonialnej przeszłości Kanady, zostały pomalowane na czerwono lub zburzone przez demonstrantów.

 

Zgłoszony incydent w Edmonton nastąpił kilka dni po tym, jak 751 nieoznaczonych grobów znaleziono na cmentarzu w pobliżu byłej przymusowej szkoły dla Indian w prowincji Saskatchewan. Szkoła działała w latach 1899–1996 i była prowadzona przez Kościół katolicki. Zarządzanie cmentarzem przy szkole zostało przejęte przez Indian Cowessess ok. 50 lat temu.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie