Pionierski projekt Fundacji Polsat. Ratuje dzieci z chorobami dróg oddechowych

Polska
Pionierski projekt Fundacji Polsat. Ratuje dzieci z chorobami dróg oddechowych
Fundacja Polsat
To do tego ośrodka dzieci z chorobami układu oddechowego przyjadą na rehabilitację

Nie ma w Polsce drugiej takiej inicjatywy w zakresie rehabilitacji oddechowej dla dzieci. "Verano dla dzieci" to długofalowy projekt, który strategicznie wpisuje się w działania Grupy Polsat Plus oraz Stowarzyszenia Program Czysta Polska w zakresie walki ze smogiem i poprawy jakości życia dzieci.

Choroby układu oddechowego związane z obecnością spalin, oparów, zanieczyszczenia powietrza zaliczane są już do chorób cywilizacyjnych i mogą prowadzić do niepełnosprawności. Dzieci są bardziej narażone na negatywne skutki tych czynników, gdyż ich układ oddechowy dojrzewa przez cały okres wzrastania.

 

Jest jednak nadzieja na poprawienie i obniżenie poziomu niepełnosprawności w grupie dzieci i młodzieży. A rozwiązaniem jest wczesne leczenie i profesjonalna rehabilitacja oddechowa.

 

"Liczba dzieci z chorobami układu oddechowego ciągle rośnie"

 

Fundacja Polsat rusza z pionierskim projektem "Verano dla dzieci". W ramach projektu, Fundacja wraz z Centrum Zdrowia i Relaksu "Verano" w Kołobrzegu jeszcze w tym roku zorganizuje serię turnusów rehabilitacyjnych z zakresu pulmonologii dziecięcej dla dzieci z przewlekłymi chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych oraz dla dzieci z mukowiscydozą.

 

Turnusy te, zorganizowane w okresie październik-grudzień, będą skierowane do dzieci mieszkających w czterech miastach w województwie śląskim, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych w kraju, czyli w Rybniku, Pszczynie, Zabrzu i Wodzisławiu Śląskim.

 

ZOBACZ: Połączyła ich chemia. "To już był ostatni gwizdek"

 

- Liczba małych pacjentów z chorobami układu oddechowego stale rośnie. A to w konsekwencji może powodować niepełnosprawności. Nie możemy stać obojętnie wobec tej sytuacji, która wynika m.in. z powracających corocznie problemów ze smogiem w wielu miastach Polski. Szybka reakcja i wczesne leczenie może zatrzymać lub ograniczyć negatywne skutki chorób dróg oddechowych, temu ma służyć specjalistyczna rehabilitacja oddechowa w Kołobrzegumówi prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

 

- Cieszymy się, że w roku 25-lecia Fundacji Polsat startujemy z "Verano dla dzieci". Ten długofalowy, pionierski projekt realnie przyczyni się do poprawy zdrowia dzieci i młodzieży, a w rezultacie wpłynie na zwiększenie ich siły i wytrzymałości, czy też lepszy kontakt z rówieśnikami mówi Agnieszka Grzegorczyk, Członek Zarządu Fundacji Polsat.

 

WIDEO: materiał Moniki Zalewskiej w "Wydarzeniach"

Profesjonalny sprzęt, terapie oddechowe, specjalne sale ćwiczeń

 

W jednym turnusie rehabilitacji oddechowej weźmie udział 20 dzieci, każdy z jednym opiekunem. Podczas takiego turnusu udział może wziąć jedno dziecko chore na mukowiscydozę również z jednym opiekunem. Turnusy są finansowane przez Fundację Polsat oraz Partnerów.

 

- Jest nam niezmiernie miło, że Centrum Zdrowia i Relaksu Verano może uczestniczyć w tym przedsięwzięciu Fundacji Polsat. Na jego potrzeby jest przeprowadzany kapitalny remont jednego z pięter ośrodka. Będzie ono przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci biorących udział w turnusach z rehabilitacją oddechową. Zostanie wyposażone w profesjonalny i atestowany sprzęt pozwalający na wszechstronną rehabilitację pulmonologiczną. Znajdą się tam także sala do ćwiczeń indywidualnych i grupowych oraz gabinet zabiegowy. W pokojach będzie natomiast można przeprowadzać indywidualną terapię oddechową mówi Anna Rychter, Prezes Zarządu, Centrum Zdrowia i Relaksu Verano w Kołobrzegu.

 

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie Fundacji Polsat.

 

"Verano dla Dzieci" to długofalowy projekt strategicznie wpisany w działania Grupy Polsat Plus oraz Stowarzyszenia Program Czysta Polska w zakresie walki ze smogiem i poprawy jakości życia dzieci.

red/Polsat
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie