Niemcy. Minister zdrowia liczy, że dzieci i młodzież będą się szczepić przeciw COVID-19

Świat
Niemcy. Minister zdrowia liczy, że dzieci i młodzież będą się szczepić przeciw COVID-19
PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Podróżni na lotnisku w Düsseldorfie

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn wyraził w środę nadzieję, że dzieci i młodzież będą się szczepić przeciwko COVID-19, nawet bez ogólnego zalecenia ekspertów Stałej Komisji ds. Szczepień (Stiko).

- Zaopatrzenie w szczepionki poprawiło się w Niemczech do tego stopnia, że wszystkie dzieci i młodzież mogą otrzymać pierwszą dawkę do końca sierpnia - poinformował Spahn w programie telewizji ARD "Morgenmagazin".

 

- Zalecenia Stałej Komisji ds. Szczepień są ważnymi wytycznymi - dodał minister. Ale według niego istnieje również bezpieczna i zatwierdzona szczepionka dla wszystkich powyżej dwunastego roku życia, którą można podawać po indywidualnym rozważeniu. Jest już jasne, że od jesieni będzie wiele zakażeń w nieszczepionych populacjach - ostrzegł Spahn, tłumacząc, że dlatego tak "ważny" jest wysoki wskaźnik szczepień.

Stiko nie zajmuje stanowiska

Stiko w debacie na temat szczepień dzieci i młodzieży broni się przed zajmowaniem stanowiska. - Stiko jest celowo tak skonstruowane w ustawie, aby było komisją niezależną. Głośne wtrącanie się polityki przynosi skutki odwrotne do zamierzonych i nie przynosi nikomu korzyści - powiedział we wtorek agencji dpa szef komisji Thomas Mertens.

 

ZOBACZ: Portugalia. Rząd: pomimo kampanii szczepień nadeszła czwarta fala pandemii

 

Wcześniej współprzewodnicząca SPD Saskia Esken wezwała Stiko do ponownego rozważenia swojego stanowiska w sprawie szczepień młodzieży. W podobnym tonie wypowiadał się premier Bawarii Markus Soeder.

 

Stiko nie wydała ogólnych zaleceń dotyczących szczepień przeciw COVID-19 dla dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia, zaleca jednak szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób w wieku od 12 do 17 lat z pewnymi wcześniej istniejącymi schorzeniami.

 

ZOBACZ: Szczepienia COVID-19. Specjaliści potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek w ciąży

 

Szczepienia dla dzieci bez wcześniej istniejących chorób nie są ogólnie zalecane - twierdzi Stiko. Są jednak możliwe "po uzyskaniu informacji medycznej oraz jeśli dana osoba chce i akceptuje ryzyko".

 

Minister Spahn poinformował w środę na Twitterze, że 47,5 miliona Niemców, czyli 57,1 proc. ludności, zostało zaszczepionych przynajmniej jedną dawką, a 33,2 miliona, czyli 39,9 proc. ma pełną ochronę poszczepienną.

 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie