Afryka mierzy się z kolejną epidemią. To skutek Covid-19

Świat
Afryka mierzy się z kolejną epidemią. To skutek Covid-19
PAP/EPA/Bienvenido Velasco/ zdj. ilustracyjne
Zdaniem WHO ok. 4 miliony dzieci w Kenii to tylko część z około z łącznie 16,6 milionów w Afryce

WHO poinformowała, że osiem krajów afrykańskich zmaga się obecnie z epidemią odry, której przypadki gwałtownie wzrosły w ostatnim czasie. Spowodowane jest to spadkiem poziomu szczepień przeciw tej chorobie wskutek pandemii Covid-19 i wprowadzonych obostrzeń.

Według WHO epidemie odry wybuchły w ośmiu krajach Afryki Subsaharyjskiej. Związane jest to ze spadkiem poziomu szczepień przeciw tej chorobie podczas pandemii Covid-19. 

 

Jednym z tych krajów jest Kenia. Władze chcą zaszczepić około 4 mln dzieci w wieku od 9 miesięcy do 5 lat w 22 z 47 hrabstw, w których zakażeń jest najwięcej. 

Miliony nieszczepionych dzieci 

Zdaniem kenijskiego ministerstwa zdrowia, odra jest "trzecią najczęstszą chorobą powodującą zgony wśród dzieci, można jej zapobiegać poprzez szczepienia". W 2020 roku tylko 85 proc. dzieci w tym kraju otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a mniej niż 50 proc. drugą.

 

- Bezprecedensowy wzrost liczby niezaszczepionych i duża liczba podatnych na zachorowania dzieci, czyli ok. 2,1 miliona oraz trwająca pandemia Covid-19 przyczyniły się do wybuchów epidemii – oceniło ministerstwo. 

 

ZOBACZ: Akcja szczepień dotarła do ściany. Amerykańskie media o stanie pandemii

 

Zdaniem WHO ok. 4 miliony dzieci w Kenii to tylko część z około z łącznie 16,6 milionów w Afryce, które nie otrzymały dodatkowych szczepień przeciwko odrze pomiędzy styczniem 2020 a kwietniem 2021 roku.

 

- Dzieci poniżej piątego roku życia mogą umrzeć z powodu powikłań po odrze, a jeśli transmisja wirusa nie zostanie zatrzymana, ryzyko wzrasta z dnia na dzień. Wiemy, że szczepienia są zdecydowanie najlepszym sposobem na zapewnienie tym dzieciom bezpieczeństwa – powiedziała Maniza Zaman, przedstawicielka Unicef ​​w Kenii.

laf/zdr/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie