Plebiscyt IPN "Giganci nauki" bez nominowanych kobiet. "Nie zapominamy o nich"

Polska
Plebiscyt IPN "Giganci nauki" bez nominowanych kobiet. "Nie zapominamy o nich"
Polsat News, IPN
Lista nominowanych w konkursie IPN spotkała się z reakcją internautów

Można głosować na Mościckiego, Czochralskiego czy Rejewskiego, ale wśród "kandydatów" nie ma ani jednej kobiety. Ranking "gigantów nauki" zorganizował Instytut Pamięci Narodowej, który tłumaczy, że nie zapomina o wybitnych Polkach. Jego zdaniem, na liście przedstawiono "jedynie wybrane postacie z II Rzeczpospolitej", a w przyszłości pojawią się kolejne odsłony plebiscytu.

W plebiscycie "Giganci nauki", organizowanym przez IPN, można głosować na dwunastu naukowców żyjących w dwudziestoleciu międzywojennym. Dodatkowo, internauci mają szansę ocenić ich życiorysy i dokonania w skali od jednego do pięciu.

 

Instytut do konkursu wybrał uczonych: Ignacego Mościckiego, Mariana Adama Rejewskiego, Rudolfa Weigla, Jerzego Stanisława Rudlickiego, Jana Czochralskiego, Stefana Władysława Baryłę, Stanisława Marcina Ulama, Stanisława Wojciecha Rogalskiego, Tadeusza Sędzimira, Tadeusza Apolinarego Wendę, Aleksandra Wasiutyńskiego oraz Jerzego Dąbrowskiego.

 

ZOBACZ: IPN: przypisywanie Polsce współudziału w niemieckim ludobójstwie jest fałszowaniem historii

 

"Zachęcamy do oddania głosu na postać, która Waszym zdaniem dokonała najbardziej przełomowych odkryć i wynalazków. Zapraszamy do zapoznania się z biogramami 12 naukowców i wyrażenia opinii (...). Mamy nadzieję, że staną się inspiracją dla współczesnych Polaków. Kto wie, jakich jeszcze odkryć możemy dokonać?" - napisano na stronie IPN. 

 

IPN: kobiety są częścią historii Polski

 

Głosy można oddawać do końca września, a nominowanymi są sami mężczyźni. Zwrócili na to uwagę internauci, dlatego IPN wydał specjalne oświadczenie. Zapewnił w nim, że "pamięta o kobietach". 

 

"One są częścią historii Polski i IPN nie zapomina o nich, ani w kampanii »Giganci nauki«, ani w swoich akcjach edukacyjnych i wydawnictwach. Celem projektu »Giganci nauki« jest przypomnienie i podkreślenie marginalizowanego wcześniej wkładu wybitnych badaczy II Rzeczypospolitej w światowy postęp cywilizacyjny" - przekazał Instytut.
 
IPN uzasadnił następnie, że podstawą kampanii jest pięciotomowa publikacja "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki" pod redakcją prof. dr. hab. Bolesława Orłowskiego.

"Słownik jest digitalizowany, a biogramy wybitnych Polek i Polaków są sukcesywnie udostępniane na stronie projektu w polskiej i angielskiej wersji językowej. Znajdziemy wśród nich życiorysy wielu kobiet, m.in. Marii Skłodowskiej-Curie" - zauważono w oświadczeniu. 
 
"To jedynie wybrane postacie"

Jak dodano, w pierwszym z rankingów przedstawiono "jedynie wybrane postacie z II Rzeczpospolitej, których sylwetki zostały pokazane w kalendarzu wydanym przez IPN na 2021 rok oraz w krótkich filmach".
 
IPN zapowiedział, że w przyszłości ukażą się kolejne rankingi uczonych. Przypomniał przy tym, że w serii "Bohaterowie Niepodległej" ukazały się broszury o Zofii, Sabinie i Annie Kleczkowskich, Grażynie Lipińskiej, siostrze Matyldzie Getter, Alinie Pienkowskiej-Borusewicz, Maryli Płońskiej, Teresie Jadwidze Grodzińskiej oraz Agnieszce Wiśle.
wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie