Skuteczność szczepionki J&J. Nowe wyniki badań

Świat
Skuteczność szczepionki J&J. Nowe wyniki badań
PAP/EPA/VANGELIS PAPANTONIS

Szczepionka firmy Johnson & Johnson przeciw Covid-19 wywołuje kilka reakcji immunologicznych, dzięki czemu może być skuteczna przeciwko różnym wariantom koronawirusa - wynika z badań opublikowanych w środę w piśmie naukowym "Nature".

Badania, opublikowane jako zapowiedź artykułu, wykazały, że szczepionka Johnson & Johnson aktywowała reakcje immunologiczne przeciwko oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2, a także przeciwko jego wariantom Alfa, Beta, Gamma i Epsilon - podał portal The Hill.

 

Stwierdzono, że szczepionka Johnson & Johnson dawała silną ochronę przed objawowymi przypadkami Covid-19 w RPA i Brazylii.

 

Naukowcy badali reakcje odpornościowe przeciwciał i komórek u 20 ochotników w wieku od 18 do 55 lat.

 

Z badania wynika, że w porównaniu z oryginalnym szczepem mniej przeciwciał neutralizujących pojawiło się podczas walki z wariantami Beta i Gamma, po raz pierwszy stwierdzonymi odpowiednio w RPA i Brazylii. Osoby ze szczepem Beta wytworzyły pięciokrotnie mniej przeciwciał neutralizujących niż osoby z oryginalnym wariantem. W przypadku wariantu Gamma ludzie wytworzyli 3,3 razy mniej tych przeciwciał.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. W pełni zaszczepiono ponad połowę dorosłych

 

W badaniu ustalono, że pojedyncza dawka preparatu Johnson & Johnson chroniła przed ciężką postacią Covid-19 u 86 proc. uczestników badania w USA, 88 proc. uczestników w Brazylii i 82 proc. w RPA.

 

Odkąd w lutym amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na stosowanie szczepionki Johnson & Johnson, w Stanach Zjednoczonych podano ponad 11,2 mln dawek tego preparatu.

 

W kwietniu amerykańscy urzędnicy ds. zdrowia na krótko zalecili przerwę w stosowaniu tej szczepionki, gdy pojawiły się rzadkie przypadki zakrzepów krwi. Władze później stwierdziły, że korzyści płynące ze szczepionki przewyższają ryzyko, i wznowiły podawanie tego produktu.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie