Filipiny. 47 żołnierzy zginęło w katastrofie samolotu transportowego

Świat
Filipiny. 47 żołnierzy zginęło w katastrofie samolotu transportowego
PAP/EPA/JOINT TASK FORCE SULU-ARMED FORC
Rozbity samolot to C-130 Hercules

47 żołnierzy zginęło, a 49 zostało rannych w niedzielnej katastrofie samolotu transportowego na wyspie Jolo na południu Filipin - poinformował w poniedziałek szef sił zbrojnych tego kraju, generał Cirilito Sobejana. Na pokładzie maszyny znajdowało się 96 wojskowych.

Władze wojskowe poinformowały wcześniej w niedzielę, że na ziemi zginęło również trzech cywilów, a kolejnych czterech zostało rannych.

Przewozili żołnierzy

Wojskowy samolot transportowy typu Lockheed C-130 rozbił się w niedzielę tuż przed południem czasu lokalnego koło wsi Bangkal, w górach, na północy wyspy Jolo.

 

ZOBACZ: Rozbił się samolot na Filipinach. 92 osoby na pokładzie

 

Maszyna przewoziła żołnierzy z południowego miasta Cagayan de Oro. Siły rządowe od kilkudziesięciu lat walczą w większości muzułmańskiej prowincji Sulu z bojownikami z islamistycznej organizacji Abu Sajaf.

 

Rozbity samolot to C-130 HerculesCourtesy Bgos Muhajiran / Reuters
Rozbity samolot to C-130 Hercules

 

Samolot został zestrzelony?

Gen. Sobejana powiedział dziennikarzom, że samolot przy lądowaniu ominął pas i próbował odzyskać moc, ale mu się to nie udało i się rozbił.

 

Rozbity samolot to C-130 HerculesAP / 95.9 Max News FM GenSan
Rozbity samolot to C-130 Hercules

Badane są przyczyny katastrofy. Regionalny dowódca wojskowy, generał Corleto Vinluan powiedział, że jest mało prawdopodobne, że samolot został zestrzelony. Powołał się przy tym na świadków, według których wyglądało na to, iż maszyna przecięła pas startowy, a następnie rozbiła się na obrzeżach lotniska

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie