Drugi dzień Rady Politycznej PiS. Morawiecki z rekomendacją Kaczyńskiego

Polska
Drugi dzień Rady Politycznej PiS. Morawiecki z rekomendacją Kaczyńskiego
PAP/Paweł Supernak
Jarosław Kaczyński: nie wszystko, co dotyczy naszej ojczyzny, układa się dzisiaj najlepiej

Jarosław Kaczyński, który w sobotę został wybrany na kolejną kadencję jako szef PiS, podczas niedzielnego posiedzenia Rady Politycznej zarekomenduje premiera Mateusza Morawieckiego na wiceszefa partii, w miejsce Adama Lipińskiego, który jesienią odszedł z ugrupowania.

- Przed nami stoi dziś zadanie ustabilizowania większości w Sejmie. Będąc dziś u władzy mamy ogromne szanse, i nie chodzi mi tu o szanse partii, ale o szanse Polski - powiedział Jarosław Kaczyński, otwierając drugi dzień obrad Rady Politycznej PiS. W ocenie Kaczyńskiego, żeby ten czas był dla Polski dobrym czasem, "musimy załatwiać kwestie, które z tym Polskim Ładem mają związek tylko pośredni, ale są istotne". Pierwsza rzecz to wybranie odpowiednich władz partii.

 

WIDEO: Jarosław Kaczyński otwiera drugi dzień obrad Rady Politycznej PiS

 

 

Dodał, że błędy, które popełniła partia, ułatwiły atak na partię. - Trwa akcja skierowana przeciw nam i oczywiście nie ponosimy za nią odpowiedzialności - powiedział Kaczyński. Uważa jednak, że błędy partii ten atak ułatwiają. - Zdarzały się przypadki działań, które bez odpowiednich podstaw doprowadziły pewnych ludzi do bardzo poważnego wstrząsu, były przypadki niewłaściwej polityki personalnej, które doprowadziły innych do stanu głębokiej frustracji. Musimy to wszystko naprawić i sprawić, by nasza partia była w tych sprawach bez zarzutu - dodał.

Uchwała nie będzie bezzębna

Kaczyński wyjaśniał, że PiS "musi wykonać uchwałę sanacyjną, którą podjęliśmy wczoraj". Chodzi o uchwałę mającą ukrócić zatrudnianie członków rodzin polityków na państwowych stanowiskach.

 

ZOBACZ: Członkowie rodzin polityków PiS nie będą zatrudniani w spółkach Skarbu Państwa

 

- Będzie to bolesne, czasem będzie to trudne, ale tu nie możemy się cofać. Stworzyliśmy  pewien wyjątek, a z tego wyjątku próbuje się dziś robić regułę. Furtkę, która zdaniem niektórych ma uczynić tę uchwałę bezzębną. To jest wyjątek szczególny, dotyczący tylko sytuacji, gdy ktoś o wysokich kwalifikacjach, ze względu na to, że np. małżonek przenosi się do innego miasta, więc, by pozostać razem, także musi się przenieść i ma możliwość zajęcia takiego stanowiska - wtedy możemy się na to zgodzić. Ale według mojego rozeznania takich przypadków w skali kraju jest minimalna ilość. Mniej niż palców jednej ręki. To nie jest żaden mechanizm, który ma spowodować, że my tej trudnej uchwały nie bedziemy realizować - wyjaśnił Kaczyński.

 

Wezwał też swoich przeciwników i "koleżanki i kolegów z parlamentu", by ich partie podjęły tę samą decyzję w kwestiach samorządowych.

Zmiany w zarządzie PiS

Według doniesień, Kaczyński na wiceszefów partii będzie rekomendował też dotychczasowych wiceprezesów: Beatę Szydło, Joachima Brudzińskiego, Antoniego Macierewicza, Mariusza Błaszczaka i Mariusza Kamińskiego.

 

Morawiecki miałby zająć miejsce Adama Lipińskiego, który jesienią ubiegłego roku odszedł z PiS, gdy został powołany na członka zarządu i wiceprezesa NBP.

 

ZOBACZ: Powrót Donalda Tuska. Wicerzecznik PiS: ja się z tego cieszę

 

Podczas posiedzenia Rady Politycznej wybrany zostanie też Sekretarz Generalny PiS. Na to stanowisko zostanie zgłoszona kandydatura dotychczasowego szefa Komitetu Wykonawczego partii Krzysztofa Sobolewskiego.

 

Ponadto wybrany zostanie skład Komisji Etyki i Komitetu Politycznego. Skład Komitetu Politycznego powiększy się z obecnych 33 do 39 osób. - W nowym składzie nie znajdzie się część europosłów, którzy teraz będą skupiać się na pracy w Brukseli - powiedziało źródło w PiS.

 

Według tego źródła w skład Komitetu ma wejść m.in. szef KPRM Michał Dworczyk, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, a także posłowie: Joanna Borowiak, Barbara Bartuś oraz Marek Ast.

kmd/pdb/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie