Poznań. Około 7 tys. osób wzięło udział w XVII Marszu Równości

Świat
Poznań. Około 7 tys. osób wzięło udział w XVII Marszu Równości
PAP/EPA/ESTELA SILVA
W sobotę Parada Równości odbyła się także w Porto

Około 7 tys. osób przeszło w sobotnie popołudnie przez centrum Poznania w ramach XVII Marszu Równości. Policja nie odnotowała żadnych incydentów w związku z demonstracją - poinformował kom. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego wielkopolskiej policji.

Uczestnicy marszu wyruszyli po godz. 17 z pl. Wolności. Przeszli ulicami Gwarną, Kościuszki, Półwiejską i Paderewskiego, by około godz. 18 wrócić na miejsce rozpoczęcia demonstracji.

 

Prezes organizującego marsz stowarzyszenia Stonewall Mateusz Sulwiński ocenił, że formuła tego typu demonstracji nie wyczerpała się. - Marsze równości chodzą w Polsce od 20 lat, a od 20 lat nic w polskim prawie nie zmieniło się na lepsze, jeśli chodzi o społeczność LGBT+, więc my chodzimy dalej – powiedział.

Honorowy patronat prezydenta miasta

Sulwiński przyznał, że w ciągu ostatnich 17 lat zmieniło się podejście do Marszów Równości w Poznaniu. W 2005 r. demonstracja została zakazana przez ówczesnego prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego, a wobec pikietujących interweniowała policja. - Teraz jest zupełnie inaczej. Prezydent Jacek Jaśkowiak dał honorowy patronat - zaznaczył Sulwiński.

 

ZOBACZ: "Słowa mają znaczenie". Ambasada USA w Polsce o komentarzach w kierunku osób LGBTQI+

 

- Tęcza już się przyjęła w Poznaniu i nie wzbudza aż takiego szoku, jak wzbudzała choćby 10 lat temu. To nie jest oczywiście kwestia tylko władz miasta, ale po prostu tego, że społeczność sama to sobie wywalczyła. Organizując równego rodzaju wydarzenia, marsze, które są coraz lepiej zorganizowane, które przyciągają coraz więcej ludzi - podkreślił.

 

 

Jako przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+ w marszu wzięli udział posłowie KO Franciszek Sterczewski i Adam Szłapka oraz Lewicy: Katarzyna Kretkowska, Katarzyna Ueberhan, Anita Kucharska-Dziedzic i Krzysztof Śmiszek.

 

ZOBACZ: KE rozważa kroki prawne przeciwko Polsce w związku ze "strefami wolnymi od LGBT"

 

Przemarsz demonstracji zabezpieczały znaczne siły policji, w tym funkcjonariusze na koniach i śmigłowiec. Kom. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego wielkopolskiej policji powiedział, że w marszu wzięło udział około 7 tys. osób, a funkcjonariusze nie odnotowali żadnych incydentów.

 

W sobotę Parada Równości odbyła się także w Portugalii. Setki uczestników przemaszerowały głównymi ulicami Porto, domagając się wolności i równych praw dla społeczności LGBT+ w kraju.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie