Pożar odpadów w Przysiece Polskiej. To piąty raz w tym roku

Polska
Pożar odpadów w Przysiece Polskiej. To piąty raz w tym roku
Polsat News/Zdj. archiwalne
Płonące składowisko odpadów w Przysiece Polskiej (27.06)

Przed godz. 5:00 wybuchł kolejny pożar składowiska odpadów w Przysiece Polskiej. Płonie ta sama hałda, która zajęła się ogniem kilka dni temu. To piąty pożar w tym miejscu w tym roku.

Według informacji straży pożarnej ogień na wysypisku jest już opanowany.

 

- Na miejscu wysypiska śmieci w Przysiece Polskiej pracuje 10 zastępów straży pożarnej. Ogień został opanowany na ten moment. Hałda, która zapłonęła, jest przerzucana koparkami i polewana wodą - informuje polsatnews.pl mł. asp. Dawid Kryś z państwowej straży pożarnej w Kościanie. 

 

ZOBACZ: Zabójstwo w Ząbkach. 57-latkowi grozi dożywocie

 

- Obecny pożar to zupełnie nowe zdarzenie i nie ma związku z poprzednim pożarem, który wczoraj oficjalnie został w pełni ugaszony - dodaje Kryś.

 

Toczy się postępowanie prokuratorskie, które ma wyjaśnić przyczyny licznych pożarów. 

Piąty pożar w ciągu roku

Tylko w czerwcu na tym samym składowisku ogień pojawił się dwa razy. Pożar, który wybuchł 3 czerwca strażacy gasili przez trzy dni. Okoliczni mieszkańcy przekazali wtedy polsatnews.pl, że w sąsiedztwie znajdują się dwa bloki mieszkalne, gdzie mieszka ponad 100 osób.

 

Kolejny pożar wybuchł 27 czerwca. Udało się go ugasić 1 lipca.

 

Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie mł. asp. Dawid Kryś powiedział w czwartek, że ogień objął około 2 tys. m kw. wysokich na 8-10 m hałd odpadów. W trwających cztery doby działaniach uczestniczyło około 300 strażaków - Kryś podkreślił szczególną rolę strażaków ochotników.

 

Wyjaśnił, że po opanowaniu pożaru hałdy odpadów trzeba było całkowicie rozebrać, przewieźć je w inne miejsce, przelać wodą, żeby wykluczyć możliwość ponownego zapalenia się. Nocami miejsce działań było dozorowane. 

 

Był to piąty w tym roku składowiska odpadów w Przysiece Polskiej.

wys/prz/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie