"PO nie potrzebuje mesjasza". Franciszek Sterczewski w "Graffiti" w Polsat News

Polska
"PO nie potrzebuje mesjasza". Franciszek Sterczewski w "Graffiti" w Polsat News
Polsat News

Potrzebujemy gry zespołowej, a nie ojca, który wraca z długich wakacji - powiedział w piątek w "Graffiti" poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski, komentując sytuację wokół przywództwa w Platformie Obywatelskiej i powrót byłego premiera Donalda Tuska do krajowej polityki.

- Czekam na każdego, kto będzie chciał wesprzeć opozycję, a Donald Tusk jest ważną figurą w naszej historii. Nie wierzę jednak w mesjasza, który wróci i rozwiąże wszystkie problemy opozycji. Wolałbym, by był wsparciem dla Rafała Trzaskowskiego, niż z nim rywalizował - powiedział Sterczewski.

Tusk wraca wbrew młodym?

Poseł KO odniósł się do własnych słów, że Tusk wraca do polityki "wbrew młodym". - To nie jest kwestia przewodniczącego, ale działania całej opozycji. Mamy swoje wyzwania, mamy problemy. Dużym kryzysem było ostatnie głosowanie nad Funduszem Odbudowy, który ja poparłem, ale niektóre partie miały wątpliwość - powiedział Sterczewski. Zauważył, że Donald Tusk nie wypowiadał się w tej sprawie, ani też w sprawach takich jak kryzys klimatyczny, prawa kobiet. Chciałby wiedzieć, co się zmieniło w Tusku przez te lata nieobecności.

 

WIDEO: Franciszek Sterczewski: PO nie potrzebuje mesjasza

 

Sterczewski sceptycznie odnosi się do możliwości, że Donald Tusk wracałby do polskiej polityki w roli lidera Platformy Obywatelskiej. - Jak pokazują sondaże, Platforma Obywatelska z Donaldem Tuskiem będzie miała dwa razy mniejsze poparcie niż pod dowództwem Rafała Trzaskowskiego - przekonywał. - Donald Tusk jest mile widziany na wszystkich wydarzeniach, ale powinien być liderem tematów europejskich, bo z tym się kojarzy młodym ludziom. Przez siedem lat jego nieobecności wiele się w Polsce zmieniło - mówił. 

 

- Bardzo źle, że Donald Tusk zamiast porozmawiać z liderami opozycji, ogłasza: "wracam, a wy się macie dostosować". To nie jest konstruktywne - wyjaśnił Sterczewski. Stwierdził, że rolą wielkich liderów jest wspierać młode pokolenie polityków.

Rola lidera

Poseł podkreślał także, że rolą polityka wielkiego formatu jest wspieranie kolejnych pokoleń, podając jako przykład byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który wspiera Lewicę, ale też prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który nie jest twarzą wszystkich kampanii swojej formacji. Sterczewski pytany, co zrobi Trzaskowski, jeśli przegra batalię o szefostwo w Platformie, stwierdził, że "to Platforma Obywatelska musi zdać sobie sprawę, że to ona potrzebuje Rafała Trzaskowskiego, a nie na odwrót".
 
WIDEO: Poseł KO o powrocie Tuska: nie potrzebujemy ojca
 
Na sobotę zaplanowane jest posiedzenie Rady Krajowej PO, w którym ma wziąć udział także Tusk. Z informacji PAP wynika, że Budka może wówczas ogłosić rezygnację z funkcji przewodniczącego. Niewykluczone są też kolejne zmiany w prezydium partii i włączenie do niego byłego premiera i b. szefa Rady Europejskiej, tak by mógł zostać p.o. szefa Platformy.
 
Aby to jednak było możliwe, ustąpić musiałaby Ewa Kopacz. Statut PO przewiduje bowiem, że w razie rezygnacji szefa partii, osobą pełniącą obowiązki przewodniczącego zostaje najstarszy z wiceprzewodniczących. Obecnie jest to właśnie była premier i była liderka PO. Po jej odwołaniu z władz PO, najstarszy byłby właśnie Tusk. Taki scenariusz sobotniej Rady Krajowej kreśli wielu polityków Platformy.

 

ZOBACZ: Nowy sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu. PiS na czele, Polska 2050 Hołowni ze spadkiem

 

W ostatnich wyborach parlamentarnych Franciszek Sterczewski startował z ostatniego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu. Zdobył 25 tys. 60 głosów co przełożyło się na trzeci wynik w Koalicji Obywatelskiej (wyprzedził m.in. Rafała Grupińskiego, lepsze wyniki uzyskały Joanna Jaśkowiak i Adam Szłapka) i piąty wynik w całym okręgu. Jest znanym miejskim aktywistą i inicjatorem "łańcuchów światła" - serii manifestacji w obronie sądów.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

pdb/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie