We Wrocławiu wylądował samolot z żołnierzami wracającymi z ostatniej zmiany PKW Afganistan

Polska
We Wrocławiu wylądował samolot z żołnierzami wracającymi z ostatniej zmiany PKW Afganistan
Polsat News
Mariusz Błaszczak przywitał powracających żołnierzy z Afganistanu

W środę po południu we Wrocławiu wylądował samolot C-130 Hercules z żołnierzami wracającymi z ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. - Żołnierze udowodnili, że Wojsko Polskie jest gotowe wspierać naszych sojuszników zawsze kiedy jest taka potrzeba - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak witając we Wrocławiu ostatnich żołnierzy wracających z misji afgańskiej.

Błaszczak podziękował żołnierzom ostatniej 13 zmiany PKW w Afganistanie, którzy w środę przylecieli do kraju - tym samym cały polski personel wojskowy w Afganistanie wrócił do Polski.

"Z tej próby wyszliście zwycięsko"

Szef MON we Wrocławiu podkreślił przemawiając do żołnierzy, że "przez te wszystkie lata godnie reprezentowali oni Polskę w ramach sojuszniczej misji w Afganistanie". - Zakończyła się misja w Afganistanie. To była decyzja sojusznicza. Wypełniliście misję, udowodniliście, że żołnierze Wojska Polskiego są gotowi wspierać naszych sojuszników zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba - powiedział Błaszczak.

 

Ocenił, że misja w Afganistanie stanowiła "olbrzymie wyzwanie". "Można powiedzieć, że po II wojnie światowej, obok misji irackiej, misja w Afganistanie była największym wyzwaniem przed jakim stanęło Wojsko Polskie. Ten egzamin został zdany na ocenę celującą" - podkreślił minister obrony.

 

ZOBACZ: Błaszczak na przysiędze "oliwkowych beretów": dzięki wam Polska jest silniejsza

 

- To była też próba charakteru i również z tej próby wyszliście zwycięsko. Można powiedzieć, że żołnierze Wojska Polskiego poprzez udział w misji w Afganistanie podnieśli swoje umiejętności wojskowe. Można powiedzieć, że Wojsko Polskie nabyło cennych doświadczeń, można też podkreślić, że poprzez szkolenie żołnierzy wojsk afgańskich wykonaliście bardzo dobrą pracę budującą bezpieczeństwo w tym dalekim kraju - dodał szef MON.

 

Przypomniał, że Polacy w Afganistanie wspierali też ludności cywilną, budowali drogi, szkoły i szpitale. "Niestety 43 żołnierzy nie wróciło w misji afgańskiej, 200 zostało rannych. Państwo polskie pamięta o nich i o ich rodzinach" - zapewnił Błaszczak. 

Prawie 20 lat w Afganistanie

 

Misja w Afganistanie to jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego; polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat, w misji uczestniczyło ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników MON - podkreśliło w piątek ministerstwo obrony narodowej.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: misja w Afganistanie była skrajnie trudna. Zwyciężyliśmy w tej próbie

 

W czerwcu prezydent Andrzej Duda poinformował, że zgodnie z decyzjami naszych sojuszników, Polska nie przedłuży pobytu swojego kontyngentu w Afganistanie i z końcem czerwca zakończy wojskowe zaangażowanie w tej operacji NATO.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie