Niemcy zakupią ponad 200 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 na 2022 rok

Świat
Niemcy zakupią ponad 200 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 na 2022 rok
Flickr/Marco Verch/ zdjęcie ilustracyjne
Niemcy zakupią ponad 200 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19

Według doniesień prasowych federalne ministerstwo zdrowia chce w przyszłym roku zakupić 204 miliony dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Koszty wyniosą blisko cztery miliardy euro.

Dziennik "Handelsblatt" cytuje raport ministerstwa zdrowia: "W (...) Niemczech należałoby się spodziewać dostaw nieco ponad dwóch dawek na mieszkańca, wliczając w to rezerwę bezpieczeństwa".

 

Zaleca się "terminowe zabezpieczenie dodatkowych ilości szczepionki w celu ochrony przed mutacjami i na szczepienia uzupełniające" napisano w raporcie. Ministerstwo spodziewa się, że w 2022 roku koszty całkowite wyniosą 3,9 mld euro.

 

Unia Europejska podpisała już umowę z firmami BioNTech i Pfizer na dostawy do 2023 roku do 1,8 mld dawek. Z tego 84,4 mln ma trafić do Niemiec w 2022 roku.

 

Ponadto ministerstwo planuje wykorzystać 31,8 mln dawek szczepionki mRNA firmy Moderna oraz 18,3 mln dawek szczepionki wektorowej firmy Johnson & Johnson, jak podaje raport. Kolejne 70 milionów dawek jest podzielonych między szczepionki producentów Sanofi (42 miliony), Novavax (16,3 miliona) i Valneva (11 milionów).

 

Niemcy dogoniły USA pod względem liczby szczepień - poinformował w środę minister zdrowia Jens Spahn na Twitterze. 54,5 proc. obywateli zaszczepiło się przynajmniej raz - napisał Spahn. 36,5 proc. jest w pełni zaszczepionych.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie