Mateusz Morawiecki: chcemy przebudować system podatkowy, który jest niesprawiedliwy

Polska
Mateusz Morawiecki: chcemy przebudować system podatkowy, który jest niesprawiedliwy
Polsat News

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, Polski Ład na konferencji w miejscowości Borcz w woj. pomorskim. - Tutaj, z Kaszub, ogłaszam start rządowego funduszu Polski Ład. Rozpoczynamy od jutra nabór do 20 mld zł i finansowanie inwestycji do 95 proc. To rewolucyjna zmiana inwestycyjna - powiedział Morawiecki.

- Warto być Polakiem - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który na Kaszubach w miejscowości Borcz zapowiedział start Polskiego Ładu.

"Polska będzie nowoczesna"

Premier ogłosił start rządowego funduszu Polski Ład. - Nabór od jutra - zaznaczył.

 

Zdaniem premiera, w tym programie Zjednoczona Prawica chce stworzyć perspektywę nowych miejsc pracy, a model Polskiego Ładu jest z gruntu modelem państwa solidarnego. - Chcemy przebudować system podatkowy, aby był bardziej progresywny - powiedział Morawiecki.

 

Premier uważa, że dzisiejszy system podatkowy stoi na głowie oraz, że "to jest niesprawiedliwy system". Premier przypomniał założenia Polskiego Ładu, m.in. zawarte w nim rozwiązania podatkowe. - Poprzez najwyższą kwotę wolną budujemy bardziej sprawiedliwy system podatkowy - podkreślał Morawiecki. Dzięki temu, dodał, dla 65 proc. emerytów emerytura będzie bez podatku. - Emerytura do 2500 zł będzie bez podatku - obiecał premier Mateusz Morawiecki

Nabór do 20 mld zł

Premier zaznaczał, iż dzięki rządowemu programowi, Polska będzie bardziej zmodernizowana. Morawiecki podkreślał, że w niektórych regionach są jeszcze "białe plamy" niedoinwestowania. - Ten deficyt rozwojowy będziemy nadrabiać w bardzo szybkim tempie dzięki funduszowi Polski Ład - mówił.

 

Przypomniał, że w ramach negocjacji europejskich wynegocjowaliśmy największy fundusz dopłat do polskiego ładu - 770 mld zł. To będą pieniądze, mówił, na cele kulturowe, na urządzenia sportowe, baseny, boiska, na szkolnictwo i edukację.

 

- W najbliższych kilka tygodni rozpoczynamy nabór do 20 miliardów złotych i finansowanie inwestycji do 95 procent - zapowiadał. To ostatnie, jak dodał, "to fundamentalna, rewolucyjna zmiana inwestycyjna".

"Lepsza codzienność dla wszystkich"

"Polski Ład to lepsza codzienność dla nas wszystkich! Nowe boiska, innowacje, dbałość o rolnictwo, służbę zdrowia, czystą wodę i powietrze, wspólne spacery i szybszy internet" - napisał wcześniej na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Polski Ład jest programem śmiałym, odważnym, programem nowoczesnym, ale zarazem opartym o nasze tradycje, naszą kulturę, naszą wiarę, ale jednocześnie sięgającym po nowoczesny rozwój, nowoczesną infrastrukturę, po nowe miejsca pracy - mówił w premier Mateusz Morawiecki.

Bogatsi mają poważniejsze problemy od nas

- Są państwa w Europie bogatsze od nas, bardziej zasobne, które mają dzisiaj bardzo poważne problemy, które nie są w stanie tworzyć nowych miejsc pracy w takim tempie, żeby absorbować rosnące bezrobocie - mówił Mateusz Morawiecki i podawał, że bezrobocie wśród młodych ludzi sięga 30-40 proc. na południu Europy.

 

- To prawdziwa bolączka w państwach takich jak Hiszpania czy Grecja - ocenił i dalej wymieniał inne problemy m.in. powolny wzrost gospodarczy i gwałtownie rosnący dług publicznych np. w Hiszpanii i Portugali czy Francja.

 

ZOBACZ: Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego: Lech Kołakowski przechodzi do klubu PiS

 

- Jeśli u nas sytuacja jest inna, a jest inna, bo mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia, najszybciej tworzymy miejsca pracy, tworzymy nowe inwestycje. Jeśli jest inaczej to także dlatego, że państwo polskie nie tylko nie odwróciło się od polskich przedsiębiorców, od polskich gmin, powiatów, nie odwróciło się od polskich obywateli, tylko przeznaczyliśmy 200 miliardów złotych z okładem na utrzymanie miejsc pracy, na przechowanie potencjału polskich przedsiębiorców - mówił szef rządu.

 

Premier podkreślał, że rząd zdecydował się użyć systemu finansów publicznych, a nie środków europejskich, na ratowanie miejsc pracy. "Te ponad 200 miliardów złotych na ratowanie miejsc pracy, przechowanie polskiego potencjału, to są pieniądze państwa polskiego, budżetu państwa" - dodał.

"Odważny i nowoczesny program"

- Jeśli dzisiaj możemy z odwagą patrzeć w przyszłość, a Polski Ład jest programem śmiałym, odważnym, programem nowoczesnym, ale zarazem opartym o nasze tradycje, naszą kulturę, naszą wiarę, ale jednocześnie sięgającym po nowoczesny rozwój, nowoczesną infrastrukturę, po nowe miejsca pracy. Jeśli to jest wszystko możliwe - to dzięki wypełnieniu jednego z podstawowych zadań, jednej z podstawowej funkcji państwa - normalnego, porządnego, poważnego państwa, która nie była wypełniana w należyty sposób, tą funkcją jest dbałość o finanse publiczne i sprawność, jakość tych finansów publicznych - mówił.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki promuje Polski Ład. Inwestycje w m.in boiska, rolnictwo i innowacje

 

Jak podkreślił, w kryzysowym roku 2020 ściągalność VAT przekroczyła 180 mld zł. "Dla porównania raptem 4-5 lat wcześniej, w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, to było 123-124 miliardów złotych, a więc to 50-procentowy przyrost" - powiedział Morawiecki. "Poprzez różnego rodzaju instrumenty finansowe, informatyczne, wygraliśmy wiele bitew, wiele wojen z mafią podatkową, z przestępcami podatkowymi, z mafią VAT-owską i te pieniądze przeznaczyliśmy na cele społeczne i cele inwestycyjne" - powiedział premier.

 

Premier ocenił, że tworzy się rynek pracownika. "Czyli pracownik więcej może decydować o warunkach pracy. I o to nam chodzi" - przekonywał.

 

- Pozbyliśmy się tego czasu, kiedy ludzie pracowali w Polsce jeszcze sześć lat temu, w czasach PO, po 4,5-5 zł na godzinę - mówił. Premier Morawiecki podkreślił, że PiS wprowadziło minimalną stawkę godzinową. - Zdecydowanie podnieśliśmy płacę minimalną w porozumieniu ze związkami zawodowymi, bo nasz model Polskiego Ładu jest z gruntu modelem solidarnościowym, modelem państwa solidarnego - zaznaczył.

Silniejsza Polska musi mocniej bronić swoich praw

Według szefa rządu Polska coraz bardziej liczy się na arenie międzynarodowej. - Tak dzieje się coraz bardziej. (...) Na kolejnych szczytach Rady Europejskiej, ostatnim chociażby, gdzie odcisnęliśmy poważne piętno na polityce międzynarodowej, także wschodniej - mówił.

 

- Im jesteśmy silniejsi, tym mocniej też czasami musimy bronić swoich praw, bronić swoich racji - dodał. Mówił, że Polska pozbawiona jest kompleksów. - Jesteśmy samodzielni, coraz bardziej zasobni, coraz bardziej bezpieczni również - powiedział.

 

Zaapelował o porównanie danych dotyczących skali obecnych wydatków w wielkie przedsięwzięcia do środków wydawanych w poprzednich latach.

 

Poinformował, że od piątku "ruszamy z największym naborem na środki inwestycyjne." Powiedział, że środki będzie można wykorzystać m.in. na szkoły czy drogi. - Trzeba tylko złożyć aplikację, walczyć w ramach gmin, w ramach powiatów o dobre celem najlepsze dla mieszkańców - mówił.

Czekały miliony

Premier Mateusz Morawiecki wieczorem odniósł się do uruchomienia Polskiego Ładu - To jest wiadomość, na którą czekały tysiące gmin w całej Polsce - podkreślił.

 

 

aml / PAP / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie