Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 30 czerwca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 30 czerwca
PAP/EPA/Jagadeesh NV
Zdjęcie ilustracyjne.

"Mamy 104 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce" - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 16 chorych na COVID-19, w tym z wyłącznie powodu COVID-19 - 3, a z powodu chorób współistniejących - 13. W ciągu doby wyzdrowiało 98 chorych.

We wtorek były 123 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 17 osób - łącznie to 26 zgonów pacjentów z tą chorobą.

 

Tydzień temu potwierdzono 165 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie zmarło wtedy 35 chorych - z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, a 29 ofiar miało choroby współistniejące.

104 zakażenia koronawirusem

"Mamy 104 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia" - podał resort zdrowia w środę.

 

Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (16), łódzkiego (14), wielkopolskiego (14), świętokrzyskiego (8), lubelskiego (7), pomorskiego (6), dolnośląskiego (5), kujawsko-pomorskiego (5), podlaskiego (5), małopolskiego (4), podkarpackiego (4), opolskiego (3), śląskiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), zachodniopomorskiego (2), lubuskiego (1).

 

4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Łączna liczba zakażeń od początku pandemii wynosi 2 mln 879 tys. 912.

 

16 zgonów chorych z SARS-CoV-2

Zmarło 16 chorych na COVID-19, w tym z wyłącznie powodu COVID-19 - 3, a z powodu chorób współistniejących - 13. 

 

Łączna liczba zgonów od początku pandemii wynosi 75 tys. 21.

Prawie 30 mln szczepień

Do tej pory w Polsce wykonano 28 mln 888 tys. 753 szczepienia na COVID-19. Jedną dawkę preparatu na koronawirusa otrzymało 16 mln 788 tys. 252 pacjentów. W pełni zaszczepione są 13 mln 34 tys. 402 osoby.

 

Do Polski trafiło 33 mln 13 tys. 670 dawek szczepionek.

Testy na COVID-19: ponad 50 tys.

W ciągu doby wykonano 50 tys. 88 testów na koronawirusa. Laboratoria przebadały od początku pandemii 17 mln 405 tys. 420 próbek pobranych od 17 mln 21 tys. 290 pacjentów.

 

Liczba zleceń z placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej sięgnęła 4 mln 83 tys. 233. W ciągu doby takich zleceń było 1739.

 

W ciągu doby wykonano 31 tys. 35 testów antygenowych.

 

Poniżej 1000 chorych w szpitalach

Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że chorzy na koronawirusa zajmowali w środę 924 łóżka spośród ogółu 10 tys. 344 przygotowanych dla nich miejsc.

 

Ciężko chorzy na COVID-19 są podpięci do 153 respiratorów. Wszystkich takich urządzeń przeznaczonych dla zakażonych w całym kraju jest obecnie 1061.

 

Na kwarantannie przebywa 74 tys. 745 osób.

 

Wyzdrowiało - jak dotąd - 2 mln 651 tys. 787 osób. W ciągu doby z choroby wyszło 98 pacjentów.

 

Niedzielski: gwarancja nieodpłatnych szczepień

- Do końca września jest gwarancja, że szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne - zapewnił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dzień wcześniej informował, że wśród rządzących trwa dyskusja o ewentualnym wprowadzeniu "odpłatności za szczepienie" na koronawirusa, czyli wprowadzenia go w "normalny system refundacyjny". W poniedziałek prod. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze stwierdziła, że możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia.

 

ZOBACZ: Niedzielski: bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 co najmniej do końca września

 

We wtorek minister Adam Niedzielski przekazał także, że "istnieje prawdopodobieństwo, iż czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia". Przestrzegł również, że "jeśli nastąpi wzrost zakażeń, obowiązek noszenia maseczek w zamkniętej przestrzeni będzie ważny również we wrześniu".

Poziom wyszczepienia zdecyduje o obostrzeniach? 

- Jeśli dojdziemy do przyspieszenia pandemicznego, to poziom wyszczepienia w województwach będzie brany pod uwagę przy wprowadzaniu obostrzeń - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: jeśli zaostrzymy restrykcje, weźmiemy pod uwagę szczepienia w regionie

 

We wtorek rano podczas spotkania zespołu kryzysowego dyskutowano o tym, że do tej pory mapa obostrzeń była oparta "przede wszystkim na liczbie nowych zakażeń, na ewentualności obciążenia infrastruktury szpitalnej". - Na pewno w tej chwili takim parametrem, który będziemy dodatkowo rozpatrywali będzie poziom wyszczepienia - przyznał minister.

Rząd apeluje o ostrożność i rozsądek

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 lekarze zidentyfikowali po raz pierwszy w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Skala zakażeń szybko wzrosła, a Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca 2020 r. ogłosiła dla całego świata stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca, rząd ogłosił wprowadzenie obostrzeń. Zamknięto w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie nastąpił znaczny spadek liczby zakażeń, a w pełni zaszczepionych jest prawie 13 mln Polaków.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia? Politycy jednogłośnie za

 

Jednak w obliczu rozprzestrzeniania się nowego wariantu Delta rząd utrzymuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i apeluje o zachowywanie ostrożności: utrzymanie dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa w przypadku braku możliwości jego zapewnienia oraz o dezynfekcję rąk. Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie