Gwałtowne ulewy w Lubuskiem. Zielona Góra podtopiona

Polska
Gwałtowne ulewy w Lubuskiem. Zielona Góra podtopiona
newslubuski.pl

Gwałtowne ulewy w Zielonej Górze doprowadziły do sparaliżowania ruchu w centrum miasta. Kanalizacja nie radzi sobie z opadami, przez to część ulic jest podtopionych. Straż pożarna interweniowała ponad 125 razy.

Ulewa nadciągnęła nad miasto około godz. 10 i wówczas zaczęły spływać pierwsze zgłoszenie z nią związane. Obecnie w mieście sytuacja stabilizuje się, wezwań jest coraz mniej, natomiast nadal przychodzą z północno-wschodniej części powiatu, m.in. rejonu Sulechowa, gdzie intensywnie padało nieco później.

 

"Armagedon nad miastem. Miasto zalało. Takie opady to masakra. Burze i deszcz padający od kilku godzin sparaliżował miasto. Dziesiątki zalanych miejsc" - napisał na Facebooku Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

 

 

- W ciągu 120 minut otrzymaliśmy 126 zgłoszeń i wciąż przybywają nowe. Wszystkie dostępne jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz 40 jednostek OSP aktywnie działają przy podtopieniach w cały mieście - informuje st. kpt. Arkadiusz Kaniak z Komendy Miejskiej PSP Zielonej Górze.

 

ZOBACZ: Burze, ulewy i gradobicia. Pogoda na środę, 30 czerwca


- Interwencje odbywają się głównie w sprawie zalanych piwnic i mieszkań. Nie interweniujemy w przypadku zalanych dróg, gdyż nie jesteśmy w stanie być każdym miejscu na raz. Zalane ulice prędzej czy później udrożnią się same za sprawą kanalizacji. Straż pożarna w tym czasie interweniuje przy najbardziej potrzebnych sytuacjach - dodaje Kaniak.

 

Dodał, że ulewa dała się we znaki również mieszkańcom zalewając prywatne posesje, mieszkania czy piwnice budynków oraz paraliżując ruch na niektórych ulicach, m.in. na al. Wojska Polskiego będącej jedną z głównych arterii komunikacyjnych miasta. Sytuacja na ulicach wraca do normy, gdyż woda powoli opada.

 

 

 

 

Małgorzata Barska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze poinformowała, że po ulewie w Zielonej Górze odnaleziono kilkanaście zgubionych tablic rejestracyjnych od samochodów. Tablice są do odbioru w komendzie miejskiej, a na jej stronie internetowej zostały zamieszczone ich fotografie.

 

Jak poinformował oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej, w całym województwie strażacy przyjęli prawie 200 zgłoszeń dotyczących skutków ulew.

IMGW ostrzega przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenie przed burzami z gradem dla wszystkich powiatów województwa lubelskiego. Zjawiska przewidywane są od godz. 13 w środę do godz. 6 w czwartek.

 

IMGW wydał w środę ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla całej Lubelszczyzny. Prawdopodobieństwo występowania zjawisk wynosi 80 proc.

 

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad" - podał w komunikacie IMGW.

 

ZOBACZ: Burze, ulewy i gradobicia. Pogoda na środę, 30 czerwca

 

Zjawiska przewidywane są od godz. 13 w środę do godz. 6 rano w czwartek.

 

W związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało natomiast ostrzeżenie przed gwałtownym wzrostem stanów wód.

 

Zgodnie z ostrzeżeniem, zjawiska mogą występować w środę do godz. 18, a prawdopodobieństwo ich pojawiania się określono na 80 proc. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów woj. lubuskiego.

Zachodniopomorskie

W woj. zachodniopomorskim do godz. 17:30 zanotowano 50 zdarzeń, w szczególności zalane piwnice i ulice oraz powalone drzewa i gałęzie, związane z silnym wiatrem - poinformował w środę rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP kpt. Tomasz Kubiak. Dodał, że najwięcej zdarzeń, 16, było w Szczecinie, 7 w Policach i 7 w Kołobrzegu.

 

Powalone drzewa zablokowały m.in. łącznicę na drodze S3 - zjazd na drogę wojewódzką 107 w Parłówku; strażacy odblokowali drogę po godz. 17.

 

IMGW wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia dla zachodniej części Zachodniopomorskiego. Silne i umiarkowane opady deszczu mogą wystąpić w powiatach: goleniowskim, gryfińskim, kamieńskim, myśliborskim, polickim, pyrzyckim, a także w Szczecinie i Świnoujściu. Mogą im towarzyszyć burze z porywami wiatru do 80 km/h, miejscami może też spaść grad.

 

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje natomiast w środkowej i wschodniej części województwa: w powiatach białogardzkim, choszczeńskim, drawskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, łobeskim, sławieńskim, stargardzkim, szczecineckim, świdwińskim i wałeckim. Opady deszczu mogą tam być umiarkowane i okresami silne. Mogą także wystąpić burze z porywami wiatru do 80 km/h, a miejscami grad.

Pomorskie

Jak poinformował w środę wieczorem rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Łukasz Płusa, do godz. 19 strażacy odnotowali 40 interwencji w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi.

 

"Najwięcej zdarzeń było w powiecie kartuskim - 10; w Gdyni 7; w powiecie wejherowskim - 7; nowodworskim - 6" - informuje Płusa.

 

Dwanaście zdarzeń jest związanych z wiatrołomami, a pozostałe interwencje dotyczą pompowania wody z ulic; zalanych posesji, piwnic oraz garaży

wys/aml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie