"Polska i Estonia myślą podobnie i chcą ze sobą współpracować"

Polska
"Polska i Estonia myślą podobnie i chcą ze sobą współpracować"
Wikimedia Commons
Liimets na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem przypomniała, że Polska i Estonia w tym roku obchodzą rocznicę 100 lat nawiązania stosunków dyplomatycznych i 30 rocznicę ich wznowienia

Polska i Estonia myślą podobnie w wielu dziedzinach i chcą współpracować, zarówno dwustronnie, jak i w wielostronnych organizacjach - powiedziała minister spraw zagranicznych Republiki Estońskiej Eva-Maria Liimets. Kraje niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic. Mimo wycofania wojsk, sprzęt wojskowy pozostał - stwierdził minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Liimets na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem przypomniała, że Polska i Estonia w tym roku obchodzą rocznicę 100 lat nawiązania stosunków dyplomatycznych i 30 rocznicę ich wznowienia.

Polska i Estonia myślą podobnie

- Przez te wszystkie lata rozwinęliśmy doskonałe relacje pomiędzy krajami. Polska i Estonia myślą podobnie w wielu dziedzinach i chcą współpracować, zarówno dwustronnie, jak i na forach międzynarodowych, i wielostronnych organizacjach - powiedziała.

 

Oceniła, że relacje ekonomiczne pomiędzy dwoma państwami są "solidne i z wizją". Dodała, że Estonia widzi możliwość współpracy z Polską w dziedzinie nowych technologii, innowacji i gospodarki cyfrowej, ma z nią też dużo wspólnych projektów infrastrukturalnych. Estonia jest też zainteresowana współpracą w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

 

ZOBACZ: Estonia wprowadza ścisłą kwarantannę. 98 proc. zakażeń to wariant brytyjski

 

Mówiąc o współpracy regionalnej podkreśliła, że w ramach inicjatywy Trójmorza współpraca "jest doskonała". "Estonia chce dalej rozwijać to strategiczne partnerstwo i wzmacniać fundusze Trójmorza. To sprawa kluczowa i ważna" - powiedziała.

 

Szefowa estońskiego MSZ pokreśliła też, że oba państwa działają razem na rzecz bezpieczeństwa w regionie, a także na świecie. Podziękowała Polsce za wkład w misję NATO Baltic Air Policing prowadzoną m.in. w Estonii, a także za utrzymywanie w tym kraju obecności wojskowej w ramach Sojuszu.

 

Zapewniła, że relacje transatlantyckie są dla "obu krajów bardzo ważne i chcemy je razem rozwijać".

Obawa o obecność militarną Rosji

Szef polskiej dyplomacji podkreślał bliskość relacji polsko-estońskich i akcentował partnerstwo w ramach UE i NATO.

 

"Od czasu naszego wspólnego wstąpienia do UE nasze obroty handlowe wzrosły ponad czterokrotnie i sądzimy, że to bynajmniej jeszcze nie koniec" - powiedział Rau. Wśród tematów rozmów wymieniał wspólne projekty infrastrukturalne, cyberbezpieczeństwo, a także sytuację na Białorusi i agresywną politykę Rosji.

 

ZOBACZ: Rau: odpowiedzią na cyberatak powinny być cybersankcje

 

- Niepokoi nas obecność militarna Rosji na wschodniej Ukrainie i także obecność wzdłuż ukraińskich granic oddziałów rosyjskich. One co prawda w większości zostały wycofane, ale sprzęt wojskowy tam na miejscu pozostał - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

 

Wskazywał także na wciąż napiętą sytuację i - jak ocenił - zaostrzający się konflikt na Białorusi.

 

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie