Ireneusz Raś zapowiedział powstanie Stowarzyszenia "TAK! Polska". Chcą zniesienia "janosikowego"

Polska
Ireneusz Raś zapowiedział powstanie Stowarzyszenia "TAK! Polska". Chcą zniesienia "janosikowego"
Polsat News
Ireneusz Raś podczas wtorkowej konferencji (drugi od lewej)

W ramach Koalicji Polskiej powstaje Stowarzyszenie "TAK! Polska". O nowym ruchu poinformował we wtorek Ireneusz Raś, który został jego przewodniczącym. W planach jest m.in. zniesienie "janosikowego".

- Chcemy budować program "na tak" dla Polski - oświadczył Ireneusz Raś. Polityk przedstawił także innych członków stowarzyszenia. Funkcje wiceprzewodniczących pełnić będą Marek Biernacki i Stanisław Żmijan.


- Chcemy mówić do końca roku o sześciu konkretach, którymi chcemy się zająć - zapowiedział Raś. Podczas wtorkowej konferencji w Sejmie wspomniał o jednym postulacie: - Czas skończyć z daniną wielkich miast.

 

 

Chodzi o tzw. "janosikowe", czyli wpłaty do budżetu państwa dokonywane przez jednostki samorządu terytorialnego, których dochody z podatków przekraczają określone wskaźniki.

 

ZOBACZ: "Wyobrażam sobie aktywny powrót Tuska do polityki". Władysław Kosiniak-Kamysz w "Gościu Wydarzeń"

 

- We wrześniu zostanie przedstawiony projekt, według którego "janosikowe" miałoby zostać zniesione w ciągu czterech lat. Bez straty dla samorządów - zapowiedział Raś.

Zakończyć polityczne potyczki

Stowarzyszenie jest otwarte na współpracę z wszystkimi siłami w parlamencie. - Chcemy zakończyć pewne potyczki, które tak naprawdę polskiego Kowalskiego i Nowaka nie interesują - dodał polityk.

 

WIDEO: Wtorkowa konferencja z udziałem m.in. Ireneusza Rasia i Władysława Kosiniaka-Kamysza

 

- W naszej deklaracji założycielskiej mówimy o wartościach chrześcijańskich. Nie jest to żadnym obciachem, nie będziemy się tego wypierać - podkreślił przewodniczący stowarzyszenia "TAK! Polska".

 

ZOBACZ: Lider PSL: w przyszłym tygodniu Ireneusz Raś ogłosi swoją inicjatywę, która wzmocni Koalicję Polską

 

- Politycy zaczęli opisywać na nowo pewne wartości, których znaczenia przecież nie możemy zmienić. Prawda jest prawdą, sprawiedliwość jest sprawiedliwością. My chcemy prawdy w polityce - podsumował Raś.

 

Poseł Ireneusz Raś dołączył do klubu Koalicji Polskiej-PSL w połowie czerwca. Raś, podobnie jak poseł Paweł Zalewski, został przez Zarząd Krajowy PO wykluczony z partii 14 maja za "działanie na szkodę" Platformy. Według rzecznika PO Jana Grabca, działanie to miało polegać na "wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii, przy jednoczesnym braku udziału w debacie podczas obrad ciał kolegialnych".

an/prz / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie