USA. Katastrofa budowlana na Florydzie. Ogień i dym utrudniają przeszukiwanie ruin

Świat
USA. Katastrofa budowlana na Florydzie. Ogień i dym utrudniają przeszukiwanie ruin
fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
W akcji używane są wszystkie środki techniczne w tym dźwig budowlany, buldożery, drony i czułe mikrofony

Wciąż nieugaszony pożar w głębi ruin 12-piętrowego apartamentowca w Surfside, niedaleko Miami, na Florydzie, utrudnia akcję poszukiwania osób, które mogły przeżyć katastrofę. Podejmowane są próby ugaszenia pożaru, którego przyczyny nie ustalono.

Jak oświadczyła burmistrz aglomeracji Miami-Dade, Daniella Levine Cava, największym utrudnieniem akcji ratunkowej jest ogień i zadymienie. Dodała, że ratownicy próbują ugasić pożar pianą i wodą, ale natrafiają na "niewiarygodne trudności".

 

ZOBACZ: USA: w Miami zawalił się 12-piętrowy budynek

 

 

W akcji używane są wszystkie środki techniczne w tym dźwig budowlany, buldożery, drony i czułe mikrofony. Ratownicy przeszukują też ruiny własnymi rękami. Liczy się czas bowiem z każdą godziną szanse na znalezienie żywych osób maleją.

 

 

Wokół miejsca katastrofy gromadzą się rodziny osób, które mieszkały w apartamentowcu, niecierpliwie oczekując rezultatów poszukiwań.

 

Obecnie, dwa dni po katastrofie, za zaginione uważa się 159 osób. Dotychczas potwierdzono śmierć 5 osób. o znalezieniu zwłok piątej ofiary poinformowała w sobotę wieczorem burmistrz Miami.

"Moje serce jest ze społecznością Surfside"

Prezydent Joe Biden napisał na Twitterze, że rozmawiał w piątek z gubernatorem Florydy Ronem deSantisem, któremu zaoferował wszelką możliwą pomoc.

 

"Moje serce jest ze społecznością Surfside, opłakującą ich bliskich i oczekujących niecierpliwie na wyniki akcji ratunkowej" - napisał prezydent.

Informacja z 2018 roku...

Jak poinformował w sobotę dziennik "New York Times" inspektor budowlany, inż. Frank Morabito, w 2018 roku informował o "poważnych uszkodzeniach strukturalnych" apartamentowca. Nakłaniał zarządców budynku do naprawy pękniętych kolumn i kruszejącego betonu. Prace miały się wkrótce rozpocząć.

 

ZOBACZ: USA. Zawalił się 12-piętrowy budynek. 4 ofiary śmiertelne i 159 zaginionych

 

Władze Miami zapowiedziały rozpoczęcie sprawdzania stanu technicznego budynków zbudowanych przed ok. 40 laty, lub wcześniej, aby ustalić czy są bezpieczne. Burmistrz Miami wezwała władze innych miast w hrabstwie aby przyłączyły się do tej akcji i zapewniła, że będzie ona wspierana przez fundusze federalne i stanowe. 

ms / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie