Opole. Ograniczenia w szpitalu po przyjęciu pacjenta zakażonego superbakterią. Jego stan jest ciężki

Polska
Opole. Ograniczenia w szpitalu po przyjęciu pacjenta zakażonego superbakterią. Jego stan jest ciężki
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/jarmoluk
Bakteria New Delhi jest zaliczana do grupy tzw. superbakterii, odpornych na działanie antybiotyków

Po przyjęciu pacjenta zakażonego bakterią New Delhi do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu w placówce wprowadzone zostały ograniczenia w działaniu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Stan chorego zakażonego superbakterią oporną na antybiotyki określa się jako ciężki.

Jak poinformowała w sobotę Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, pacjent zakażony bakterią New Delhi został przywieziony do Opola z ościennego województwa.

Chory w izolacji. Ograniczenia na oddziale

- Pacjent przebywa w izolacji. Nie ma ryzyka dla innych osób przebywających w szpitalu, jednak ze względów bezpieczeństwa konieczne było ograniczenie w przyjmowaniu chorych na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii - wyjaśnia rzecznik USK.

 

ZOBACZ: Nowa broń przeciw bakteriom opornym na antybiotyki

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia bakteria New Delhi jest zaliczana do grupy tzw. superbakterii, odpornych na działanie antybiotyków. W wyniku zakażenia bakterią, może dojść do poważnego zagrożenia zdrowia i życia chorego.

Superbakteria odpowiedzialna za sepsę

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae - pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Po raz pierwszy jej obecność stwierdzono u pacjentów w Indiach w 2008 roku. Trzy lata później zawędrowała do Polski. Pierwszy przypadek New Delhi w naszym kraju odnotowano w Warszawie w 2011 r. 

 

ZOBACZ: "Superbakteria" w szpitalu tymczasowym. Wstrzymano przyjęcia pacjentów

 

U chorych może wywołać szereg groźnych chorób obejmujących m.in. zapalenia płuc, układu moczowego, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę. Według specjalistów, bakteria dostaje się do organizmu człowieka drogą pokarmową lub przez uszkodzone tkanki. 

 

 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie