USA: nieznana choroba zabija ptaki. Naukowcy szukają przyczyny

Świat
USA: nieznana choroba zabija ptaki. Naukowcy szukają przyczyny
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Do tej pory choroba zabiła ptaki z gatunków: Modrosójka niebieska, Wilgowron mniejszy oraz szpaka zwyczajnego

Nieznana choroba zabija ptaki na południu USA. Zaobserwowano u nich opuchliznę oraz zaschnięte oczy i niezdolność do latania. Jak dotychczas nie ustalono, co przyczynia się do ich śmierci.

Nieznaną chorobę wykryto w kilku stanach środkowo-zachodnich oraz na południu USA. Chore zwierzęta miały te same objawy, czyli opuchliznę, zaschnięte oczy oraz zatraciły zdolność do latania. 

Poszukiwanie przyczyny 

Pierwsze zgłoszenia amerykańskie służby przyrodnicze otrzymywały w Waszyngtonie, Wirginii, Maryland i Wirginii Zachodniej otrzymały pod koniec maja. Służba ekologiczna US Geological Survey zaznaczyła, że "w tej chwili nie zidentyfikowano żadnej konkretnej przyczyny śmierci".

 

Do tej pory choroba zabiła ptaki z gatunków: modrosójka niebieska, wilgowron mniejszy oraz szpak zwyczajny. 

 

ZOBACZ: Chiny. Nieznana choroba płuc zabiła 9 lat temu robotników w kopalni. Wysłano tam naukowców z Wuhan

 

Służby apelują o niezbliżanie się do ptaków zdradzających powyższe objawy, ani do padłych okazów. Naukowcy w Indianie powiedzieli, że przetestowali padłe ptaki pod kątem ptasiej grypy i wirusa zachodniego Nilu, a próbki okazały się negatywne.

 

Jak donoszą amerykańskie służby, masowe przypadki śmierci ptaków nie są zjawiskiem rzadkim. W 2020 roku znaleziono w stanie Nowy Meksyk setki padłych. Testy nie wykazały, że zwierzęta zmarły z powody konkretnej choroby. Naukowcy doszli do wniosku, że ptaki zabiła komplikacja złych warunków pogodowych oraz głodu. 

laf/zdr/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie