Wnioski o odwołanie Ryszarda Terleckiego. Posłowie zajmą się nimi w środę

Polska
Wnioski o odwołanie Ryszarda Terleckiego. Posłowie zajmą się nimi w środę
Polsat News
Ryszard Terlecki

W środę wieczorem posłowie zajmą się wnioskami o odwołanie Ryszarda Terleckiego (PiS) z funkcji wicemarszałka Sejmu - przekazali po porannym posiedzeniu Prezydium Sejmu wicemarszałkowie Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) i Piotra Zgorzelski (KP-PSL).

Wnioski w sprawie odwołania wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego (PiS) złożył klub KO oraz klub Lewicy i koło Polska 2050. Mają one związek ze słowami szefa klubu PiS na temat liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

 

ZOBACZ: Terlecki do Cichanouskiej: przyjęła pani zaproszenie na zjazd antyrządowej organizacji

 

Po środowym posiedzeniu Prezydium Sejmu wicemarszałkowie Kidawa-Błońska i przekazali dziennikarzom, że wnioskami o odwołanie Terleckiego posłowie zajmą się w środę wieczorem. Jak wynika z najnowszego harmonogramu Sejmu rozpoczęcie tego punktu zaplanowano na godz. 20.15.

 

Na pytanie w "jakim nastroju jest wicemarszałek Terlecki" w związku z tym, że mają być rozpatrywane wnioski o jego odwołanie, Kidawa-Błońska odpowiedziała, że Terlecki "powiedział, że już jest gotowy, żeby się wyprowadzić ze swojego gabinetu". "Ale powiedział to z uśmiechem, więc sam w to nie wierzy" - dodała. Z kolei Zgorzelski powiedział, że Terlecki "był w bardzo dobry, szampańskim humorze".

Jak zagłosuje Porozumienie 

Magdalena Sroka, rzecznik Porozumienia pytana przez dziennikarzy w Sejmie, jak posłowie jej ugrupowania zagłosują nad wnioskiem opozycji odpowiedziała, że każdy z posłów Porozuminienia podejmie decyzję indywidualnie.

 

- Jeżeli chodzi o personalne głosowania, my nie będziemy mieli dyscypliny (w Porozumieniu), natomiast wydaje się, że jednak jako część Zjednoczonej Prawicy pozostawimy pana marszałka na stanowisku - oświadczyła.

 

Dodał, że "dobrze, że marszałek Terlecki się zreflektował, porozmawiał z panią Swiatłaną Cichanouską i myślę, że przeprosił za swoje niestosowne wpisy". 

"Niech szuka pomocy w Moskwie..."

Wpis na Twitterze, który był bezpośrednim powodem wniosków o odwołanie Terleckiego, odnosił się do informacji, że liderka białoruskiej opozycji będzie gościem Campusu Polska Przyszłości - wydarzenia, które na przełomie sierpnia i września organizuje Ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - napisał wicemarszałek.

 

ZOBACZ: Wpis o Cichanouskiej. Terlecki: napisałem list, przepraszać nie będę

 

Później Terlecki wystosował list do Cichanouskiej, w którym oświadczył, że nie dziwi się, że Cichanouska spotyka się z opozycją, ale "chciałby, żeby przyjmując zaproszenie na zjazd antyrządowej organizacji, miała świadomość, że staje po jednej stronie politycznego sporu". W ubiegłym tygodniu Terlecki i Cichanouska spotkali się w Wilnie. Doradca liderki białoruskiej opozycji Franak Wiaczorka powiedział, że powiedział, że Terlecki wyjaśnił Cichanouskiej swoje stanowisko oraz że uzgodniono, iż sprawa białoruska powinna być poza wszelkimi podziałami. 

ms/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie