Wilno. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską

Polska
Wilno. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską
Twitter/Marek Pęk
Spotkanie przedstawicieli Sejmu i Senatu z Swiatłaną Cichanouską

"Dziś odbyło się spotkanie pani prezydent elekt Swiatłany Cichanouskiej z wicemarszałkiem Sejmu RP Ryszardem Terleckim" - poinformował wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

"Niech żyje Wolna Białoruś!" - napisał wicemarszałek Pęk, informując o poniedziałkowym spotkaniu z Cichanouską. 

 

 

O spotkaniu, w którym wziął również wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, poinformowała również Cichanouska. Jak napisała, polscy politycy odwiedzili ją w Wilnie i wyrazili pełne poparcie dla białoruskiego ruchu demokratycznego. Mieli oni zapewnić, że programy stypendialne dla białoruskich studentów będą kontynuowane. "Zapewnili mnie, że wszystkie partie w Polsce stoją za Białorusią" - dodała Cichanouska. 

 

- Dzisiaj Swiatłana Cichanouska spotkała się z wicemarszałkiem Terleckim, który wyjaśnił jej swoje stanowisko – potwierdził doradca liderki białoruskiej opozycji Franak Wiaczorka. – Uzgodniono, że sprawa białoruska powinna być poza wszelkimi podziałami.

 

Wiaczorka podkreślił, że to było pierwsze spotkanie Cichanouskiej z wicemarszałkiem Terleckim, podczas którego "dyskutowano głównie o sprawach białoruskich i o tym, jak Polska może wesprzeć Białorusinów w ich walce o wolność".

 

Według Wiaczorki, "Swiatłana zaproponowała kilka pomysłów, inicjatyw wsparcia więźniów politycznych" na Białorusi.

 

Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP Ryszard Terlecki i Marek Pęk gościli w Wilnie, gdzie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę początku masowych wywózek na Syberię zorganizowanych przez okupacyjny reżim sowiecki.

 

14 czerwca jest obchodzony na Litwie jako Dzień Żałoby i Nadziei. W dniach 14-18 czerwca 1941 roku nastąpiła pierwsza fala masowych wywózek ludności litewskiej na Syberię. Szacuje się, że wywieziono wtedy blisko 20 tys. osób. Represje trwały do 1952 roku. Łącznie zesłano 132 tys. mieszkańców Litwy.

 

W ostatnich dniach Ryszard Terlecki krytykował Swiatłanę Cichanouską za współpracę z polską opozycją. Falę oburzenia po stronie opozycji i niektórych komentatorów politycznych wywołały jego wpisy w mediach społecznościowych.  

Kontrowersyjny wpis Terleckiego

Wicemarszałek Sejmu skrytykował na Twitterze liderkę białoruskiej opozycji za to, że chce wziąć udział w organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego "Campusie Polska przyszłości". 

 

"Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - napisał Terlecki.

 

Później dwukrotnie wyjaśniał swoje intencje - na Facebooku oraz w liście do Cichanouskiej. Jak mówił, nie zamierza jej przepraszać. 

 

W liście przestrzegł ją przed współpracą z polską opozycją. 

jo/prz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie