Rekordowe wydatki na księży. Ponad 180 mln w rok

Polska
Rekordowe wydatki na księży. Ponad 180 mln w rok
zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/scholty1970
Fundusz Kościelny jeszcze nigdy nie pochłonął tak dużo

"Fundusz Kościelny, z którego finansowane są składki duchownych, wzrósł o 11 mln zł do 181,8 mln zł; jeszcze nigdy nie pochłonął tak dużo" - napisała środowa "Rzeczpospolita" w materiale "Rekordowe wydatki na księży".

"Suma wydatków, jakie w 2020 r. państwo poniosło na składki zdrowotne i emerytalne osób duchownych, kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, a także remonty obiektów sakralnych, sięgnęła 181,8 mln zł" - pisze środowa Rz.

 

"Fundusz Kościelny, który powstał jeszcze w czasach stalinowskich, by zrekompensować Kościołowi mienie odebrane przez komunistyczne państwo, jeszcze nigdy nie pochłonął tak dużo" - sygnalizuje gazeta.

 

"W 2019 r. wyniósł 170,6 mln zł" - zaznacza.

 

ZOBACZ: Szczecin. Dochodzenie ws. profanacji figur przed kościołem

"Przeżytek"

"MSWiA, któremu podlega fundusz, tłumaczy, że wzrost wydatków jest nieunikniony, bo składki na ZUS dla księży idą w górę wraz ze zwiększeniem ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę" - wyjaśnia Rzeczpospolita.

 

"Mimo to większość partii opozycyjnych uważa fundusz na przeżytek i domaga się jego likwidacji bądź przekształcenia w dobrowolny odpis podatkowy. Blisko do tego było już w drugiej kadencji rządów PO–PSL, gdy przekształcenie funduszu zapowiedział w exposé premier Donald Tusk" - przypomina gazeta.

 

"Byłby to demontaż jednego z filarów ładu po 1989 r. Pamiętajmy, że przy Okrągłym Stole siedziała nie tylko władza i opozycja, ale też strona kościelna" – przypomina cytowany w artykule politolog z UW prof. Rafał Chwedoruk, który nie wierzy w szybką realizację tego pomysłu.

zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie