Nie żyje aktor Ryszard Bacciarelli. Był prawnukiem malarza króla Poniatowskiego

Kultura
Nie żyje aktor Ryszard Bacciarelli. Był prawnukiem malarza króla Poniatowskiego
Karol Serewis/East News
W teatrze występował od 1953 roku

Zmarł Ryszard Bacciarelli, aktor teatralny, filmowy i radiowy. Studiował na warszawskiej PWST. "Odszedł znakomity aktor, życzliwy, serdeczny" - tymi słowami pożegnał go Związek Artystów Scen Polskich. Bacciarelli miał 92 lata.

Ryszard Bacciarelli w teatrze zadebiutował 21 listopada 1953 r. rolą Jana w "Fantazym" Juliusza Słowackiego w reżyserii Marii Straszewskiej. 

 

Występował na deskach Teatrów Dramatycznych w Szczecinie (1953-56), Teatru im. Jaracza w Łodzi (1956-61) oraz teatrów warszawskich - Ludowego (1966-74) i Nowego (1974-93).

 

ZOBACZ: Zmarł Gavin MacLeod. Kapitan ze "Statku miłości" miał 90 lat

 

Był także hrabią Almaviva w "Cyruliku Sewilskim", Poetą w "Weselu", Andrzejem w "Wojnie i pokoju", Fabriziem w "Mirandolinie", Carem w "Kordianie", Wacławem w "Zemście", Diegiem w "Cydzie".

 

Wystąpił m.in. w serialach "Stawka większa niż życie" i "Dom"

 

Jak przypomniał ZASP, na dużym ekranie po raz pierwszy pojawił się w obrazie Andrzeja Munka "Eroica". Zagrał również w dziesiątkach słuchowisk radiowych w Teatrze Polskiego Radia. W latach 1959-96 wystąpił w 27 przedstawieniach Teatru Telewizji.

 

Ryszard Bacciarelli urodził się 8 stycznia w 1928 r. w Młocku-Kopaczach (woj. mazowieckie). Był prawnukiem nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Marcello Bacciarellego. W 1953 r. ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

 

Był aktorem teatralnym, filmowym, radiowym i telewizyjnym. Grywał głównie epizody w znanych polskich serialach, m.in.: "W labiryncie", "Siedmiu życzeniach", "Domu", "Tajemnicy Enigmy", "Przygodach psa Cywila", "Stawce większej niż życie", "Na dobre i na złe". Zagrał również, m.in.: w "Akcji pod Arsenałem", "Misji specjalnej" i serialu fabularnym "Popiełuszko. Wolność jest w nas".

 

Po raz ostatni widzowie mogli obejrzeć artystę na ekranie w 2016 r. w serialu "Na Sygnale".

 

Bacciarelli otrzymał odznaczenia

 

Ryszard Bacciarelli został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi (1978) oraz Złotą Odznaką honorową "Za zasługi dla Warszawy" (1975).

 

Był laureatem nagrody za rolę Tatary w przedstawieniu "A deszcz wciąż pada" Józefa Kuśmierka w Teatrze Nowym w Warszawie na XXI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1981). Aktor zmarł 22 czerwca. Miał 93 lata

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie