Lubelskie: koronawirus wykryty u norek. Uśpią ponad 30 tys. zwierząt

Polska
Lubelskie: koronawirus wykryty u norek. Uśpią ponad 30 tys. zwierząt
Flickr/Dzīvnieku brīvība
Dodatni wynik testu na obecność koronawirusa wykryto u trzech norek

W dwóch gospodarstwach hodujących norki w powiecie bialskim (woj. lubelskie) wykryto ognisko SARS-CoV-2 – poinformował Główny Lekarz Weterynarii. To drugie ognisko koronawirusa u tych zwierząt w Polsce.

Jak podały służby weterynaryjne, ognisko koronawirusa stwierdzono w dwóch gospodarstwach liczących łącznie 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek, zlokalizowanych pod tym samym adresem w powiecie bialskim. 

 

Obecność wirusa stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Próbki do badań w gospodarstwach pobrano 16 czerwca.

 

ZOBACZ: Wykopują miliony martwych norek. Mogą zagrażać środowisku

 

"W tych gospodarstwach pobrano próbki od 20 norek (łącznie 40 wymazów). W przypadku 3 zwierząt uzyskano wyniki dodatnie – podał Główny Lekarz Weterynarii.

 

Norki z tych gospodarstw zostaną uśpione

 

Inspektorat poinformował, że w gospodarstwie, w którym stwierdzono zakażenie, zostały wdrożone "wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek".

 

- Wszystkie norki z ferm, gdzie potwierdzono wirusa, zostaną uśpione i zutylizowane – powiedział lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

wka/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie