CBA zatrzymało pięć osób. Nieprawidłowości w reprywatyzacji nieruchomości

Polska
CBA zatrzymało pięć osób. Nieprawidłowości w reprywatyzacji nieruchomości
cba.gov.pl
Jak przekazali śledczy, zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu

Pięć osób zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w reprywatyzacji nieruchomości w całej Polsce - wynika z informacji przekazanych przez wrocławską prokuraturę regionalną, która prowadzi w tej sprawie postępowanie.

Jak przekazali śledczy, zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko mieniu o wielkiej wartości i przeciwko wiarygodności dokumentów.

 

ZOBACZ: Zachodniopomorskie. Łapówki w koszalińskim oddziale spraw obywatelskich i cudzoziemców. Akcja CBA

 

Prokuratura z uwagi na dobro śledztwa nie informuje jeszcze o szczegółach zatrzymań.

 

Z informacji prokuratury wynika, że śledztwo dotyczy mienia należącego przed II wojną światową do dawnych rodów szlacheckich. Chodzi o kilkadziesiąt nieruchomości położonych w całej Polsce w tym zespołów pałacowych, nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych. Postępowanie dotyczy też rekompensat za mienie zabużańskie na terenach dzisiejszej Ukrainy i Białorusi oraz nieruchomości warszawskie objęte dekretem Bieruta z 1945 r. o szacunkowej wartości nie mniejszej niż 170 mln zł.

 

Prokuratura poinformowała przy tym, że w całym kraju prowadzonych jest około 60 postępowań karnych dotyczących nieprawidłowości w reprywatyzacji blisko 400 nieruchomości warszawskich. Dotychczas przedstawiono zarzuty ponad 80 osobom, w tym 8 adwokatom, 9 radcom prawnym i 3 notariuszom. Jak ustalono, wartość szkody wyrządzonej działaniem podejrzanych wynosi około 340 mln zł. Prokuratura skierowała już do sądu 15 aktów oskarżenia przeciwko 49 osobom.

ms / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie