Sześć godzin w przestrzeni kosmicznej. Astronauci montowali instalację

Technologie
Sześć godzin w przestrzeni kosmicznej. Astronauci montowali instalację
Twitter/NASA
W sumie odbyło się dotychczas 240 spacerów astronautów w przestrzeni kosmicznej

Prawie sześć i pół godziny zajęło dwójce astronautów zamontowanie w niedzielę nowej instalacji paneli słonecznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Instalacja dotarła na stację na początku czerwca. Pełen montaż ma zakończyć się do piątku.

Sześć i pół godziny w otwartej przestrzeni kosmicznej spędzili Francuz Thomas Pesquet, astronauta z Europejskiej Agencji Kosmicznej, oraz

Amerykanin Shane Kimbrough z NASA. 
 
Obaj montowali w niedzielę nowe panele słoneczne, dostarczone na początku czerwca przez bezzałogową misję SpaceX. Panele zostały zamontowane na jednym ze skrzydeł stacji i mają zwiększyć jej zdolności energetyczne. 
 

"Dobra robota"

Całą procedurę montażu można było obserwować na transmisji. - Dobra robota - powiedziała po zakończeniu montażu kontrola misji. - Wspaniale było to zobaczyć - dodała. 
 
 
Całościowa instalacja 19-metrowych paneli słonecznych ma zakończyć się w piątek. Panele mają zapewnić zasilanie dla stacji zgodnie z jej codziennymi potrzebami, a także dla projektów badawczych i naukowych prowadzonych na ISS. Mają przetrwać w przestrzeni 15 lat.
 
 
Dotychczas odbyło się 240 spacerów astronautów w przestrzeni kosmicznej. Przebywający na stacji kosmonauci wykonują na zewnątrz prace związane z montażem, konserwacją i modernizacją stacji.
 
laf/pdb/The Guardian/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie