Nowy mechanizm w oku. Chroni przed słońcem jak żaluzje

Technologie
Nowy mechanizm w oku. Chroni przed słońcem jak żaluzje
commons.wikimedia.org/Laitr Keiows/CC BY-SA 3.0
Nowo odkryty mechanizm zabezpiecza oko przed fotouszkodzeniami.

Zespół badaczy z UMCS w Lublinie odkrył w oku mechanizm, który zabezpiecza je przed nadmierną ilością światła. Zbadana przez naukowców warstwa zawiera barwniki, które pod wpływem dużej ilości promieni słonecznych reaguje dynamicznie, chroniąc siatkówkę przed fotouszkodzeniami. - Można powiedzieć, na zasadzie żaluzji słonecznych - powiedział prof. Wiesław Gruszecki.

Zespół badaczy pod kierunkiem prof. Wiesława Gruszeckiego z UMCS w Lublinie ogłosił wynik swoich prac w czasopiśmie "The Journal of Physical Chemistry"

"Żaluzje molekularne" w oku

W ludzkim oku działa wiele mechanizmów, które zapewniają mu możliwość funkcjonowania zarówno przy bardzo słabym, jak i silnym świetle. Jednym z nich jest np. zwężanie i rozszerzanie źrenic, przypominające działanie przesłony fotograficznej.

 

- Część mechanizmów nie jest do końca poznana - powiedział prof. Wiesława Gruszeckiego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który kieruje międzynarodowym zespołem naukowców.

 

ZOBACZ: Google sponsorowało badania nad koronawirusami w laboratorium w Wuhan

 

- Nam się udało odkryć, że w oku człowieka funkcjonuje również inny ważny mechanizm działający - można powiedzieć - na zasadzie żaluzji słonecznych - powiedział prof. Gruszecki.

 

W siatkówce oka przed fotoreceptorami znajduje się warstwa żółta, która zawiera luteinę i zeaksantynę, zwane barwnikami ksantofilowymi.

 

- Te barwniki pełnią rolę filtra, który na trwałe zabezpiecza, aby zbyt dużo światła nie docierało do fotoreceptorów. Okazuje się, że te wewnętrzne "okulary słoneczne" dynamicznie reagują na natężenie światła - wyjaśniał prof. Gruszecki.

Barwniki chronią wnętrze oka

Sprecyzował, że gdy jest duża intensywność światła, to – podobnie jak żaluzje - zaczynają się one automatycznie zamykać, blokując napływ światła do fotoreceptorów. Natomiast kiedy jest bardzo mało światła, to barwniki "otwierają się", przepuszczając światło.

 

Prof. Gruszecki podkreślił, że zaletami tego mechanizmu jest m.in. ochrona siatkówki oka przed fotouszkodzeniami w warunkach silnego oświetlenia i precyzyjne widzenie przy słabszym świetle.

 

ZOBACZ: Oto najbardziej złożony model Wszechświata. Żyjemy w tej dziwnej strukturze [WIDEO]

 

W prace międzynarodowego zespołu badaczy, który dokonał odkrycia, zaangażowani byli również m.in. prof. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prof. Jacek Czub z Politechniki Gdańskiej.

 

Zespół został utworzony dla realizacji projektu badawczego w programie TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, współfinansowanym w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Unii Europejskiej.

hlk/zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie