Diabły tasmańskie przesiedlono na małą wyspę. Wytępiły populację pingwinów

Świat
Diabły tasmańskie przesiedlono na małą wyspę. Wytępiły populację pingwinów
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Wyspa Maria była domem dla ponad 3000 gniazdujących tam małych pingwinów

Grupa diabłów tasmańskich została przeniesiona na małą australijską wyspę Marii położoną u wybrzeży Tasmanii. Osobniki, które trafiły na wyspę, doprowadziły do wyeliminowania żyjących tam pingwinów. Naukowcy nie mówią jednak o zaskoczeniu.

Grupa 28 zwierząt została wysłana na małą wyspę Marii położoną nieopodal Tasmanii, na której naturalnie występuje diabeł. Przeniesienie zwierząt okazało się groźne dla żyjących na wyspie pingwinów. 

 

Na wyspie Marii w 2012 roku, gdy trafiły tam diabły, mieszkało ponad 3 tys. gniazdujących tam małych pingwinów. Według obecnych badań na wyspie nie ma już ani jednego pingwina. Całą populację wytępiły diabły, których liczba się zwiększała. W 2016 roku wynosiła sto osobników.

Brak zaskoczenia 

- To smutny, ale nie zaskakujący rezultat - powiedział dr Eric Woehler, przewodniczący BirdLife Tasmania, organizacji badającej życie ptactwa w Tasmanii. 

 

Wyjaśnił, że przenoszenie gatunków do nienaturalnych dla nich obszarów zawsze oddziałuje na środowisko. - Za każdym razem, gdy ludzie celowo lub przypadkowo wprowadzali ssaki na wyspy oceaniczne, zawsze następował ten sam rezultat, czyli katastrofalny wpływ na jeden lub więcej rodzimych gatunków ptaków - wyjaśniał. 

 

ZOBACZ: Australia. "Najgorszy możliwy scenariusz" w stanie Wiktoria

 

Ocenił, że utrata miejsc lęgowych dla około 3 tys. par pingwinów to "cios". Poza tym odnotowano także wpływ obecności diabłów na inne gatunki ptactwa na wyspie. Część gęsi zaczęła budować gniazda na drzewach, by uniknąć zagrożenia ze strony diabłów. 

Choroba diabłów

Relokacja części osobników ma związek z chorobą, jaka dotyka te zwierzęta. Wyspa Marii miała być azylem i chronić diabły tasmańskie, tworząc geograficznie odizolowaną populację wolną od zaraźliwej i śmiertelnej choroby nowotworowej. Rak rak pyska diabła (ang. Devil Facial Tumour Disease, DFTD), na który zapadają diabły, zagraża ich gatunkowi. 

laf/zdr/pdb/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie