Izrael. Premier potępia wynik wyborów prezydenckich w Iranie

Świat
Izrael. Premier potępia wynik wyborów prezydenckich w Iranie
Reuters
Izrael potępił w niedzielę wybór ultrakonserwatysty Ebrahima Raisiego na prezydenta Iranu.

Izrael potępił w niedzielę wybór ultrakonserwatysty Ebrahima Raisiego na prezydenta Iranu. Premier Naftali Bennett oświadczył, że nowy szef irańskiego państwa wprowadzi "reżim brutalnych katów", z którym światowe mocarstwa nie powinny negocjować nowego porozumienia nuklearnego.

Raisi, który jest objęty sankcjami USA za łamanie praw człowieka, zgodnie z oczekiwaniami odniósł zwycięstwo w piątkowych wyborach prezydenckich w Iranie po głosowaniu, naznaczonym społeczną apatią wywołaną trudnościami gospodarczymi i ograniczeniami politycznymi.

Ostatnia szansa  na porozumienie

W telewizyjnym wystąpieniu Bennett, który w zeszłym tygodniu został zatwierdzony przez Kneset na premiera Izraela, podkreślił, że Raisi odniósł zwycięstwo dzięki poparciu przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia, a nie poprzez wolne i powszechne wybory.

 

ZOBACZ: Izrael: w szpitalach częściej umierali chorzy na COVID z niedoborem jednej witaminy

 

- Wybór Raisiego jest ostatnią szansą, aby światowe mocarstwa przebudziły się przed powrotem do porozumienia nuklearnego i zrozumiały, z kim robią interesy – powiedział Bennett po hebrajsku, a następnie po angielsku.

Reżim nie może mieć broni masowego rażenia

- Reżim brutalnych katów nigdy nie może mieć broni masowego rażenia – zaznaczył szef izraelskiego rządu. - Stanowisko Izraela nie zmieni się w tej sprawie - dodał.

 

ZOBACZ: Izraelska armia potwierdza nalot na Strefę Gazy

 

Raisi nigdy publicznie nie odniósł się do zarzutów dotyczących jego roli w tym, co Waszyngton i organizacje praw człowieka nazwały pozasądowymi egzekucjami tysięcy więźniów politycznych w 1988 roku.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie