Wiceminister Waldemar Kraska: czwarta fala zakażeń możliwa

Polska
Wiceminister Waldemar Kraska: czwarta fala zakażeń możliwa
Polsat News
Waldemar Kraska w programie "Nowy Dzień" w Polsat News

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że mamy potwierdzone 84 przypadki zakażeń wariantem Delta. Polityk z zaapelował także, zwłaszcza do mieszkańców południa Polski, żeby się szczepić. - Jeśli nie zaszczepimy od 70 do 90 proc. społeczeństwa, niewykluczone, że na jesień będziemy mieć czwartą falę zakażeń i powrót do restrykcji - powiedział w programie "Nowy Dzień" w Polsat News.

Gościem Polsat News był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował o nowych, bardziej zakaźnych wariantach koronawirusa, które pojawiły się w Polsce.

 

- Wariant indyjski (Delta) jest obecny w naszym kraju, na dzień dzisiejszy mamy potwierdzone 84 przypadki. Jak dodał minister "mamy też potwierdzone inne warianty mutacji jak Gamma (brazylijska) -12, Beta (RPA - 33)".

 

ZOBACZ: Dr Michał Sutkowski przestrzega przed nieszczepieniem

 

Odnotowane zakażenia bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa są rozproszone i pojedyncze.

 

- Na ten moment wszystkie nowe ogniska są pod kontrolą, każda nowa odnotowana Delta jest przez nas izolowana. Niepokoi mnie natomiast to, że klasyczne objawy COVID-19, takie jak kaszel, gorączka, zaburzenia smaku i węchu przy tej odmianie nie występują. Objawy w Delcie przypominają zwykłe przeziębienie - mówił.

Waldemar Kraska komentuje słowa prezydenta

Waldemar Kraska skomentował wypowiedź Andrzeja Dudy, w których powiedział, że "nie wie, czy szczepionki pomagają, czy to zasługa po prostu dobrej pogody; rok temu w czasie lata nie było szczepionek, a zakażeń było mało".

 

ZOBACZ: Rosja. Największa od marca dobowa liczba zgonów na COVID-19 - 416 osób

 

- W adnotacji do słów pana prezydenta, to pogoda nie ma tu znaczenia i wystarczy spojrzeć na Indie. W tym państwie jest bardzo ciepło, a wariant Delta błyskawicznie się tam rozprzestrzenia. Wpływ szczepień na spadek zakażeń jest kluczowy. Mamy wiele osób (10,4 mln - red.) w pełni zaszczepionych, część osób też przechorowało COVID-19 i ma przeciwciała. Najnowsze badania z Wielkiej Brytanii wskazują, że szczepionka AstraZeneca w przypadku wariantu Delty jest skuteczna w 92 proc., a Pfizer w 96 proc. - powiedział.

Południe Polski się nie szczepi

- Trudno stwierdzić, czemu południe kraju nie chce się szczepić. Staramy dotrzeć się do każdego i myślę, że główną role będą tutaj pełnić lekarze rodzinni, bo to oni mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Wielka Brytania pokazuje, że wzrost zakażeń jest wśród osób, które się nie zaszczepiły - dodał Kraska.

 

ZOBACZ: Spotkanie Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera. "Wróćmy do dialogu o stratach wojennych"

 

Jak powiedział wiceminister "99 proc. osób, które się nie zaszczepiły i wróciły z Indii, są zakażone. Wszyscy eksperci wskazują, że wśród ludzi, którzy się nie zaszczepili, na jesień zaobserwujemy wzrost nowych zakażeń. Teraz ciesząc się wolnością na wakacjach, możemy spowodować, że na jesień powrócą nowe restrykcje, jeśli nie zaszczepimy od 70 do 90 proc. społeczeństwa".

wys/zdr/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie