Holandia znosi prawie wszystkie obostrzenia. "Otwieramy kraj"

Świat
Holandia znosi prawie wszystkie obostrzenia. "Otwieramy kraj"
PAP/EPA/Jerry Lampen
Holandia znosi większość obostzeń

Od 26 czerwca w Holandii zostaną zniesione niemal wszystkie ograniczenia, które obowiązywały w związku z pandemią Covid-19 - ogłosił w piątek premier Mark Rutte. - Otwieramy kraj, oczekiwania się spełniły - podkreślił.

Podczas konferencji prasowej w Hadze szef rządu poinformował, że niska liczba nowych zakażeń, postęp w kampanii szczepień przeciw Covid-19 oraz niskie obłożenie szpitali pozwalają na wykonanie "odważniejszego kroku".

 

Jest nim zniesienie obowiązku noszenia maseczek (poza transportem zbiorowym) czy możliwość przyjmowania dowolnej liczby gości w domach. Możliwa będzie też organizacja imprez sportowych, a także zniesiona zostanie rekomendacja pracy zdalnej.

 

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu zostaną całkowicie zniesione, sklepy będą mogły funkcjonować w normalnych godzinach. Otwarte zostaną kluby nocne i dyskoteki.

 

ZOBACZ: Jakie zasady obowiązują w Chorwacji? Polacy bez testów, szczepień i kwarantanny

 

- Podczas poprzednich konferencji prasowych często mówiliśmy, że liczymy na bezpieczne i piękne lato. Na szczęście te oczekiwania się spełniły - mówił wyraźnie zadowolony szef rządu.

 

W komunikacie przekazanym mediom po konferencji prasowej Rutte podkreślił jednak, że "mimo pozytywnych wiadomości wirus nie zniknął, jest on bowiem nieprzewidywalny i wciąż pojawiają się jego nowe warianty, dlatego musimy zachować ostrożność i czujność".

 

Minister zdrowia Hugo de Jonge zapowiedział, że od soboty na szczepienia będą mogli się umawiać 18-latkowie.

prz//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie