Żubry opuszczają łąki. W Bieszczadach na świat może przyjść 100 młodych osobników

Polska
Żubry opuszczają łąki. W Bieszczadach na świat może przyjść 100 młodych osobników
pixabay/zdjęcie ilustracyjne

W Bieszczadach cielne żubrzyce opuszczają śródleśne łąki. "Rozpoczęły się wycielenia. Wkrótce w leśnych zaroślach na świat może przyjść blisko 100 cieląt" – powiedział w środę rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak zaznaczył, "ile z nich przeżyje pierwszy rok, to będzie zależało od wielu czynników". Dodał, że "należą do nich m.in. presja drapieżników, czy warunki pogodowe".

 

Rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zwrócił uwagę, że "pasące się do tej pory na łąkach żubrzyce zaczynają się chować głęboko w leśnych ostępach".

 

ZOBACZ: Turysta, któremu udzielono pomocy, nie oddał pożyczonych kurtek. Policja szuka kontaktu

 

- Na śródleśne łąki powrócą pod koniec lata z kilkutygodniowymi cielakami. Do spotkanego wtedy w lesie młodego żubrzątka w żadnym wypadku nie wolno się zbliżać – zauważył Marszałek.

Leśnicy apelują

Podkreślił, że "zawsze w pobliżu czuwa nad nim jego matka i nie należy ryzykować spotkania z nią". "Może być bardzo groźna dla człowieka" – mówił leśnik.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu pierwszy rok przeżywała nie więcej niż połowa cielaków". Natomiast od kilku lat notuje się coraz wyższy odsetek zdrowych osobników - przypomniał rzecznik.

 

Żubry w lecie przebywają w mniejszych stadach. Składają się one z samic i cieląt. Stare byki trzymają się osobno. Z kolei młodsze samce tworzą wtedy tzw. grupy kawalerów, wiodące spokojny żywot do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.

Rośnie populacja żubrów w Bieszczadach

Aktualnie w Bieszczadach żyje ponad 700 żubrów; prawie 100 więcej niż rok temu. Po przeszło dwóch stuleciach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 roku.

 

ZOBACZ: Warszawa. Rodzina wróciła z Włoch, znalazła w domu skorpiona

 

Należące do rasy białowiesko-kaukaskiej osobniki są potomkami żubrów z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych oraz zwierzyńcach prywatnych. Zwierzęta tej rasy w stanie dzikim żyją tylko w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce mieszkają żubry czystej linii białowieskiej.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie