Nowa mieszkanka warszawskiego zoo. "Jej Rudość jest przyjazna i ciekawska"

Polska
Nowa mieszkanka warszawskiego zoo. "Jej Rudość jest przyjazna i ciekawska"
Facebook.com / Warszawskie ZOO
Panda ruda przyjechała do Warszawy ze Szwecji

"Mamy dla Was fantastyczną wiadomość! W weekend powitaliśmy w Warszawskim ZOO nową partnerkę naszego Pabu - uroczą samiczkę pandki rudej" - napisał na Facebooku stołeczny ogród zoologiczny. Rudzielec ma roczek i nazywa się Nanu. Zoo pokazało zdjęcia pandy.

Samiczka przyjechała do stolicy z ogrodu zoologicznego Nordens Ark w Szwecji. Jak przekazali pracownicy zwierzyńca, "Jej Rudość jest bardzo przyjazna, odważna i ciekawska. Po przyjeździe z zainteresowaniem zwiedzała swoją wolierę".

 

ZOBACZ: W Płockim zoo urodziły się pantery śnieżne. "Kocie szaleństwo"

 

Kto chce ją obejrzeć, musi się uzbroić w cierpliwość, bo nowa mieszkanka warszawskiego zoo potrzebuje aklimatyzacji i kilka najbliższych dni spędzi na zapleczu. W tym czasie opiekunowie będą mogli bacznie się jej przyjrzeć i wzajemnie poznać. Gdy nadejdzie odpowiedni moment, Nanu zamieszka na wybiegu, gdzie czeka na nią samczyk Pabu. "Mamy ogromną nadzieję, że nasze pandki przypadną sobie do gustu" - napisało stołeczne zoo.

 

 

Panda ruda nazywana jest również pandą rudą i mniejszą. W naturze żyje w Chinach, Indiach i Nepalu. Zamieszkuje dziuple lub nory w korzeniach drzew. Jak informuje zoo, "panda ruda została odkryta prawie 50 lat przed pandą wielką". Po raz pierwszy ten gatunek został opisany w 1825 roku przez francuskiego zoologa Frédérica Cuviera. Wycinanie lasów i kłusownictwo doprowadziły do spadku populacji. Panda ruda stała się gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

 

Jak informuje warszawskie zoo, szacuje się, że na wolności żyje prawdopodobnie około 10 000 zwierząt, a niektóre źródła podają, że jest ich zaledwie 2 500.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie