Niemcy. Niemal tysiąc przypadków hantawirusa. "Roznoszą go gryzonie"

Świat
Niemcy. Niemal tysiąc przypadków hantawirusa. "Roznoszą go gryzonie"
jggrz/Pixabay
Hantawirusy roznoszą gryzonie - takie jak myszy i nornice rude

Hantawirus rozprzestrzenia się w Niemczech. Od początku roku w tym kraju zanotowano 894 przypadki. Do wzrostu zakażeń przyczyniają się gryzonie, z którymi mają kontakt ludzie - myszy i nornice rude. Służby alarmują o niepokojącym przyroście przypadków wirusa, który powoduje chorobę mogącą uszkodzić nerki.

Według Urzędu Zdrowia w Badenii-Wirtembergii, w tym roku istnieje duże prawdopodobieństwo większej liczby zakażeń hantawirusem. Od początku roku do agencji zgłoszono 894 przypadki. Dla porównania, w całym 2019 roku odnotowano 833 przypadki.

 

ZOBACZ: Niemcy znoszą obostrzenia dla podróżnych z większości krajów

 

- Infekcje hantawirusowe występują regularnie w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Według aktualnych danych, rok 2021 będzie prawdopodobnie silnym rokiem hantawirusowym – powiedział w środę Wolfgang Reimer, szef kancelarii okręgu administracyjnego.

Kto jest narażony?

W Niemczech głównym źródłem zakażenia hantawirusem jest wdychanie pyłu powstałego z kału nornicy rudej (znanej również jako nornica drzewna). Wirus jest również wydalany ze śliną lub moczem gryzoni. Zatem kontakt człowieka z hantawirusem jest możliwy w trakcie sprzątania i zamiatania garaży oraz innych pomieszczeń, gdzie mogą przebywać zwierzęta.

 

ZOBACZ: Niemcy przedłużają stan zagrożenia epidemicznego do 30 września

 

Zdaniem niemieckich służb, najbardziej narażeni na zakażenie hantawirusem są leśnicy, myśliwi i pracownicy budowlani. Eksperci podkreślają także, że ryzyko zakażenia występuje w trakcie spędzania wolnego czasu w lesie - w schroniskach czy budkach grillowych. Takie miejsca są popularne wśród gryzoni, które mogą zostawić po sobie biologiczne ślady. A te prowadzące do zakażenia.

Objawy zakażenia

Niemieccy eksperci dodają, że najbardziej zagrożone są regiony, w których przeważają lasy bukowe. To właśnie w takich miejscach gryzonie znajdują najwięcej pożywienia, co prowadzi do wzrostu ich populacji. Jesienią ubiegłego roku gryzonie miały szczególnie dobre warunki żerowania. Szczególnie dotknięte są zatem regiony o zwiększonym udziale lasów bukowych, gdzie rozmnażały się zakażone zwierzęta.

 

Infekcje hantawirusowe charakteryzują się objawami grypopodobnymi: wysoką gorączką, bólami głowy i ciała, a także nudnościami lub wymiotami. Wirus może zaatakować nerki i doprowadzić do ich niewydolności. Jak dotąd nie wynaleziono szczepionki przeciwko hantawirusom - można jedynie łagodzić objawy infekcji.

kmd/bas / RTL
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie