Małopolska kurator oświaty: "Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską"

Polska
Małopolska kurator oświaty: "Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską"
kuratorium.krakow.pl
Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty

"Szok! Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską!" - oceniła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Odniosła się w ten sposób do ankiety, jaką uczelnia przeprowadza wśród studentów. W pytaniu dotyczącym płci mogą oni deklarować np. transpłciowość. - Uniwersytet przeciwdziała dyskryminacji i zapewnia równe traktowanie wszystkich członków wspólnoty uczelni - mówi rzecznik UJ.

"Szok! Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską! Przygotowuje ofertę wg płci kulturowych. Pierwsza polska wyższa uczelnia, z historią od 1364 r. stosuje segregację studentów po neomarksistowsku" - napisała na Twitterze Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. 

 

W formularzu, o którym napisała Nowak, jest pytanie o płeć. Wypełniający mieli do wyboru: kobieta i mężczyzna, a także: transkobieta, transmężczyzna, niebinarna oraz "nie chcę odpowiadać na to pytanie".

"Uniwersytet przeciwdziała dyskryminacji i zapewnia równe traktowanie"

O szczegóły Interia zapytała rzecznika uniwersytetu Adriana Ochalika. Okazuje się, że fragment ankiety pochodzi z "Badania poczucia bezpieczeństwa i równego traktowania na UJ 2020/2021" prowadzonego przez Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ. 

 

- Celem tego badania, o charakterze w pełni naukowym, jest określenie poziomu bezpieczeństwa i równego traktowania całej społeczności studenckiej i doktoranckiej UJ. To przeszło 38 tys. osób. Ponieważ badanie dotyka takich zagadnień jak równe traktowanie, występowanie zjawiska dyskryminacji na uniwersytecie itp., konieczne stało się uwzględnienie w badaniu takich zmiennych jak płeć, tożsamość płciowa itp. Pytania dot. płci, tożsamości płciowej zadawane są tylko i wyłącznie na potrzeby badania - zapewnił w rozmowie z Interią Ochalik.

 

ZOBACZ: Zmiany na liście lektur szkolnych. Znamy szczegóły

 

Jak dodał, "w ślad za standardami naukowymi powszechnie przyjmowanymi w badaniach społecznych uwzględniono nie tylko płeć i tożsamość płciową męską, żeńską, ale również transpłciową i niebinarną". - Tego typu odpowiedzi w ankiecie pozwalają adresatom - wszystkim osobom studiującym i przygotowującym rozprawy doktorskie na UJ - wskazać, jak te osoby identyfikują się w codziennym funkcjonowaniu na uczelni - dodał.

 

Rzecznik uczelni przypomniał także zasadę z § 4 ust. 2 Statutu UJ: "Uniwersytet przeciwdziała dyskryminacji i zapewnia równe traktowanie wszystkich członków wspólnoty uczelni".

 

- Badanie potrwa do 14 lipca br., a jego wyniki zostaną przedstawione Władzom UJ w formie zbiorczego raportu. Raport będzie również dostępny na stronie internetowej Działu Bezpieczni UJ - podsumował Ochalik.

 

jo / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie