Zaszkodzi, czy pomoże? Polacy ocenili zapowiedź powrotu Tuska

Polska
Zaszkodzi, czy pomoże? Polacy ocenili zapowiedź powrotu Tuska
flickr/European Parliament
Nie jest tajemnicą, że większość działaczy PO z sentymentem patrzy na Donalda Tuska.

42,5 proc. badanych uważa, że ewentualny powrót byłego premiera Donalda Tuska nie pomoże Koalicji Obywatelskiej; 34,9 proc. jest zdania, że powrót Tuska przyczyni się do wzrostu poparcia KO, a 22,7 proc. badanych nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu IBRIS dla Radia Zet.

Na pytanie, czy Tusk pomoże Koalicji Obywatelskiej, 34,9 proc. respondentów oceniło, że jego powrót wzmocni poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. Odmiennego zdania było 42,5 proc. respondentów, a 22,7 proc. nie miało zdania.

 

ZOBACZ: Donald Tusk spotkał się z Borysem Budką. Wspólnie oglądali mecz

 

Wśród wyborców konkretnych partii - podaje Radio Zet - którzy wierzą w pozytywny wpływ powrotu Tuska na sondaże KO największy odsetek jest wśród wyborców Lewicy; wśród osób, które zagłosowały na lewicową koalicję w 2019 roku aż 66 proc. sądzi, że powrót Tuska poprawi notowania KO.

 

Nieco niższy wynik odnotowano wśród wyborców KO z 2019 roku – 65 proc. Najbardziej sceptyczni są zwolennicy PiS i Konfederacji – po 20 proc. pozytywnych wskazań.

"Nowy ład"

Nie jest tajemnicą, że większość działaczy PO z sentymentem patrzy na Donalda Tuska. W niedawnym wywiadzie dla Interii Hanna Gronkiewicz-Waltz zaproponowała Budce, żeby zadzwonił do swojego starszego kolegi. - Widział (Tusk - red.) już różne kryzysy, dlatego najlepiej postawi diagnozę i wskaże dobre rozwiązanie. Ma największe doświadczenie. Poza wyborami w 2005 r. wygrał wszystkie - powiedziała nam była prezydent Warszawy.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska: cieszy mnie zapowiedź, że Tusk wraca do krajowej polityki

 

Później głos w sprawie kryzysu w Platformie i szeregach opozycji zabrał sam Donald Tusk: - Potrzeba nowej energii, "nowego ładu" w opozycji. Niebo jest limitem, granicą, nie wyznaczam sobie żadnych ograniczeń. Jest u mnie ważna funkcja celu w życiu. Dzisiaj nie mam potrzeby spełnienia jakiś ambicji personalnych, natomiast mam ambicję przywrócenia ładu wolnościowego - zdradził polityk na antenie TVN24.

 

Równocześnie szef Europejskiej Partii Ludowej nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy Borys Budka jest dobrym przewodniczącym PO, chociaż przyznał, że jego następca "nie daje ludziom pewności". - Wolę pomóc naprawić w tej chwili sytuację w Platformie, niż komentować jej wewnętrzne niepokoje w mediach - oświadczył Tusk.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie