Wariant Delta w 74 krajach. "Rozprzestrzenia się mimo lockdownów"

Świat
Wariant Delta w 74 krajach. "Rozprzestrzenia się mimo lockdownów"
PAP/EPA/ANDY RAIN
W Wielkiej Brytanii Delta stanowi już 90 proc. zakażeń.

Wariant koronawirusa Delta, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Indiach dotarł już do 74 krajów. Istnieją obawy, że wkrótce będzie odpowiadał za większość zakażeń na świecie - poinformował we wtorek "The Guardian". Dziennik zwrócił uwagę, że rozprzestrzenia się on mimo lockdownów i zamkniętych granic i na dowód przytacza wykrycie przypadków w izolującej się Australii.

Ogniska wariantu Delta zlokalizowano już w Chinach, USA, Skandynawii, państwach afrykańskich oraz krajach Oceanii. Dziennik pisze, że zdaniem naukowców, Delta rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż inne warianty i może powodować cięższe przechodzenie Covid-19.

 

ZOBACZ: Były szef FDA: wariant Delta może spowodować jesienią nową epidemię

 

Były szef Agencji Żywności i Leków (FDA) Scott Gottlieb powiedział, że liczba osób zakażonych Deltą podwaja się średnio co dwa tygodnie oraz że wariant odpowiada za 10 proc. nowych przypadków w USA. W Wielkiej Brytanii stanowi już 90 proc. zakażeń. Dziekan szkoły zdrowia publicznego na Uniwersytecie Brown Ashish Jha określił Deltę "najbardziej zakaźnym wariantem jaki znamy".

 

W maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała Deltę jako wariant, który powinien budzić zaniepokojenie, ponieważ powoduje cięższe objawy w tym ból brzucha, mdłości, wymiotowanie, utratę apetytu oraz słuchu i ból stawów. Jest też zwodniczy, ponieważ jego objawy łatwo mogą być pomylone z przeziębieniem.

Mogą zapobiec hospitalizacji

"The Guardian" zwrócił uwagę, że Delta rozprzestrzenia się pomimo lockdownów i zamkniętych granic - czego dowodem jest wykrycie przypadków zakażeń wariantem w Melbourne w Australii, która izoluje się od reszty świata i wprowadziła surowe obostrzenia. W chińskim Kantonie urzędnicy odpowiedzialni za sektor zdrowotny poinformowali, że 12 proc. zakażonych Deltą pacjentów w ciągu trzech do czterech dni od wystąpienia pierwszych objawów zachorowało poważnie, to cztery razy więcej niż przy innych wariantach.

 

ZOBACZ: Objawy COVID-19 wariantu Delta są podobne do sezonowego przeziębienia. Jak działają szczepionki?

 

"Bloomberg", powołując się na informacje od państwowych organów odpowiedzialnych za zdrowie, wskazał, że szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer i AstraZeneca po dwóch dawkach mogą zapobiec hospitalizacji osób zakażonych wariantem Delta.

 

Agencja rządowa Public Health England (PHE) w poniedziałek ogłosiła, że preparat firmy Pfizer jest skuteczny w tym zakresie w 96 proc. przypadków, zaś AstraZeneca w 92 proc. oraz że te wyniki są porównywalne z działaniem szczepionek na wariant Alfa (zwany wcześniej wariantem "brytyjskim").

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie