Francja: 58-latek popełnił samobójstwo wspomagane. Napisał "list zza grobu" do Emmanuela Macrona

Świat
Francja: 58-latek popełnił samobójstwo wspomagane. Napisał "list zza grobu" do Emmanuela Macrona
valelopardo / Pixabay.com
Mężczyzna apelował do prezydenta Francji, by pozwolić mu umrzeć

Alain Cocq, 58-letni Francuz z Dijon, przykuty do łóżka od 35 lat z powodu nieuleczalnej choroby i pragnący od lat umrzeć, we wtorek w Bernie w Szwajcarii popełnił samobójstwo wspomagane. Przed śmiercią oskarżył francuskich polityków o "brak odwagi".

"Niniejszym chciałbym poinformować o mojej śmierci w Szwajcarii z godnością, w ramach procedury wspomaganego samobójstwa" - napisał w liście otwartym do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, członków rządu i parlamentu.

 

ZOBACZ: Hiszpania zalegalizowała prawo do eutanazji

 

Przed laty zdiagnozowano u niego bolesną nieuleczalną chorobę sprawiającą, że ścianki jego tętnic się ze sobą sklejały, co doprowadziło go do spędzenia 35 lat "w opiece paliatywnej". Od lat był przykuty do łóżka, podpięty do aparatury medycznej i uzależniony od pomocy innych osób.

Pacjent poddał się eutanazji. Prosił prezydenta o środek

Domagając się prawa do braku cierpienia i do śmierci dwukrotnie próbował w 2020 roku popełnić samobójstwo odmawiając jedzenia i picia, narażając się na dodatkowe cierpienia. W tym samym roku poprosił prezydenta Macrona o zgodę na wydanie mu środka, który pozwoliłby mu umrzeć; Macron odmówił wyjaśniając, że nie pozwala mu na to prawo.

 

ZOBACZ: 29-latka wracała z randki. Spadł na nią samobójca, oboje nie żyją

 

Cocq poinformował, że ma zamiar udać się do Szwajcarii, gdzie samobójstwo wspomagane jest legalne.

 

W swym "liście zza grobu" z Berna potępił "brak odwagi politycznej rządu, oskarżając go o odmowę wpisania do porządku obrad projektu ustawy o końcu życia z godnością - czy przez wspomagane samobójstwo, gdy osoba jest przytomna, czy przez eutanazję, gdy osoba nie jest już w stanie mówić".

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie