"Czarny grzyb" w kolejnym kraju

Świat
"Czarny grzyb" w kolejnym kraju
PAP/EPA/FAROOQ KHAN

Ministerstwo zdrowia Omanu poinformowało we wtorek, że trzech pacjentów z Covid-19 w tym kraju zostało zakażonych mukormykozą, czyli rzadką, ale zagrażającą życiu, chorobą znaną jako "czarny grzyb", która szybko rozprzestrzeniła się wśród pacjentów z koronawirusem w Indiach.

Są to pierwsze znane przypadki mukormykozy u pacjentów z Covid-19 na Półwyspie Arabskim, jednak resort w informacji podanej na Twitterze nie przekazał, w jakim stanie znajdują się pacjenci.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Indiach. Tragiczny rekord: jednej doby zmarło 6148 osób

 

Lekarze z Omanu ostrzegli na początku tego tygodnia, że sułtanat stoi w obliczu dotkliwego braku łóżek w związku z rozprzestrzenianiem się wysoce zakaźnych wariantów koronawirusa i niewielkich postępów w szczepieniu ludności. W ciągu ostatniego miesiąca liczba zakażeń w Omanie wzrosła ponad trzykrotnie, liczba ciężkich przypadków osiągnęła rekordowy poziom, przez co szpitale zmuszone zostały odmawiać przyjęć pacjentów.

Rzadka, ale poważna choroba

Inne kraje, w tym Egipt, Iran, Irak, Chile, Brazylia i Meksyk, zgłosiły już rozproszone przypadki mukormykozy w ostatnich miesiącach. Czarny grzyb istniał w Indiach przed falą wirusa, ale w ostatnim czasie wzbudził poważne obawy, ponieważ zakażenie dotknęło tysięcy osób z Covid-19 lub niedawno wyleczonych z choroby.

 

ZOBACZ: Były szef FDA: wariant Delta może spowodować jesienią nową epidemię

 

Mukormykoza to rzadka, lecz poważna choroba, wywoływana przez grzyby naturalnie występujące w środowisku. Infekcji ulegają zwykle osoby o osłabionej odporności, np. leczone sterydami, a także cukrzycy. Grzybica najczęściej rozwija się w zatokach i nosie, lecz może także atakować mózg i oczy, a leczenie jej w zaawansowanym stadium jest bardzo trudne i może wymagać operacji. Według specjalistów połowa przypadków mukormykozy kończy się śmiercią.

 

Zalecane środki ostrożności przeciwko zakażeniu obejmują właściwą higienę, noszenie maski i zakrywanie całego ciała podczas pracy w ogrodzie, ponieważ grupa grzybów związanych z mukormykozą jest powszechnie spotykana w glebie i gnijącym materiale organicznym.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie