Gwałtowny wzrost infekcji "czarnym grzybem" w Indiach. Prawie 9 tys. przypadków

Świat
Gwałtowny wzrost infekcji "czarnym grzybem" w Indiach. Prawie 9 tys. przypadków
PAP/EPA/FAROOQ KHAN
Według lekarzy śmiertelność choroby wynosi ok. 50 proc.

W Indiach zgłoszono gwałtowny wzrost rzadkich i potencjalnie śmiertelnych zakażeń "czarnym grzybem" u pacjentów z Covid-19 – poinformowały władze tego kraju. W sumie dotąd zdiagnozowano 8848 przypadków mukormykozy, przy której śmiertelność wynosi ok. 50 proc.

Aby rozwiązać ten problem, rząd centralny wysłał lek o nazwie Amfoterycyna B do stanów, gdzie stwierdzono zakażenia - poinformował na Twitterze minister przemysłu chemicznego i nawozów sztucznych Sadananda Gowda.

 

W zachodnich stanach Gudźarat i Maharasztra jest obecnie najwięcej przypadków zakażenia mukormykozą, odpowiednio 2281 i 2000 przypadków.

 

ZOBACZ: Indie. Ganges wyrzuca na brzeg tysiące ciał

 

Kilka tygodni temu indyjskie władze sanitarne opublikowały wytyczne dotyczące diagnozowania i leczenia mukormykozy, infekcji grzybiczej z grupy pre-Covid-19, która nie jest jednak bezpośrednio związana z koronawirusem.

Połowa przypadków kończy się śmiercią

Mukormykoza to rzadka, lecz poważna choroba wywoływana przez grzyby naturalnie występujące w środowisku.

 

Choroba ta dotyka szczególnie "pacjentów z niekontrolowaną cukrzycą" lub którzy mają powikłania po cukrzycy – powiedział agencji EFE lekarz chorób zakaźnych Atul Patel. Dodał, że stosowanie sterydów w leczeniu Covid-19 może być czynnikiem przyczyniającym się do zakażenia.

 

ZOBACZ: Indyjski wariant "zagrożeniem dla rozmrażania". Rośnie liczba przypadków w Wielkiej Brytanii

 

Zalecane środki ostrożności przeciwko zakażeniu obejmują właściwą higienę, noszenie maski i zakrywanie całego ciała podczas pracy w ogrodzie, ponieważ grupa grzybów związanych z mukormykozą jest powszechnie spotykana w glebie i gnijącym materiale organicznym.

 

Grzybica najczęściej rozwija się w zatokach i nosie, lecz może także atakować mózg i oczy, a leczenie jej w zaawansowanym stadium jest bardzo trudne i może wymagać operacji. Według specjalistów połowa przypadków mukormykozy kończy się śmiercią.

dk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie