Wielka Brytania: Joe Biden złamał protokół. Ujawnił o czym rozmawiał z królową

Świat
Wielka Brytania: Joe Biden złamał protokół. Ujawnił o czym rozmawiał z królową
PAP/EPA/ANDREW PARSONS/DOWNING STREET / HANDOUT
Para prezydencka USA z królową Elżbietą II

Prezydent USA Joe Biden złamał protokół, ujawniając publicznie, o czym rozmawiał podczas spotkania z królową Elżbietą II - zauważyły w poniedziałek brytyjskie media. Dziennikarze wytknęli Bidenowi również to, że podczas oficjalnego przedstawiania monarchini nie zdjął okularów.

- Chciała się dowiedzieć na temat dwóch przywódców, o panu Putinie, z którym mam się spotkać, i chciała się dowiedzieć o Xi Jinpingu - powiedział Biden dziennikarzom po zakończeniu spotkania z królową, która przyjęła go w niedzielę na zamku w Windsorze.

 

Jak zauważają brytyjskie media, zgodnie z protokołem dworu królewskiego temat rozmów z królową powinien pozostać prywatny i niezwykle rzadko się zdarza, by ktokolwiek - włączając w to brytyjskich premierów - ujawniał, o czym rozmawiał.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Parada wojskowa z okazji urodzin królowej znów na zamku w Windsorze

 

Ponadto jak zwrócił uwagę były kamerdyner następcy tronu księcia Karola, choć Biden mógł pozostać w okularach słonecznych w czasie obserwowania przeglądu wojska na dziedzińcu zamkowym, to powinien był je zdjąć w momencie, gdy był przedstawiany monarchini. - Jeśli spotykasz się z królową twarzą w twarz, nie powinieneś mieć okularów przeciwsłonecznych ani niczego w tym rodzaju, ponieważ kontakt wzrokowy jest bardzo ważny przy przedstawieniu - powiedział Grant Harrold, którego cytuje dziennik "The Independent".

Poznała niemal wszystkich prezydentów

Biden spotkał się z Elżbietą II na zakończenie wizyty w Wielkiej Brytanii, której głównym punktem był udział w szczycie G7 w miejscowości Carbis Bay w Kornwalii. Obydwoje spotkali się już wcześniej w piątek, podczas przyjęcia dla przywódców państw G7, które odbyło się w ogrodzie botanicznym Eden Project w Kornwalii. Po spotkaniu z królową Biden poleciał do Brukseli, gdzie bierze udział w szczycie NATO, a w środę spotka się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

 

Joe Biden jest 13. urzędującym prezydentem USA, z którym spotkała się 95-letnia Elżbieta II, choć z pierwszym z tej listy Harrym Trumanem rozmawiała jeszcze jako księżniczka Elżbieta. Od czasu objęcia tronu w 1952 r. spotkała się ze wszystkimi kolejnymi prezydentami USA, z wyjątkiem Lyndona Johnsona sprawującego urząd w latach 1963-69.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie