Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 14 czerwca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 14 czerwca
Polsat News/ zdj. ilustracyjne
Resort zdrowia poinformował w poniedziałek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 13 tys. 580 łóżek i 1397 respiratorów

Mamy 140 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 nie zmarł żaden chory, a w wyniku współistnienia zakażenia z innymi chorobami zmarła 1 osoba.

Wczoraj odnotowano 227 nowych przypadków zakażeń oraz 11 zgonów. Tydzień temu w poniedziałek potwierdzono 194 zakażenia oraz 8 zgonów.

 

Mamy 140 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa z województw: mazowieckiego (29), łódzkiego (16), wielkopolskiego (14), śląskiego (13), małopolskiego (9), dolnośląskiego (8), lubelskiego (8), pomorskiego (7), kujawsko-pomorskiego (6), zachodniopomorskiego (6), opolskiego (5), świętokrzyskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4), lubuskiego (2), podkarpackiego (2), podlaskiego (1). 5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba.

Prawie 2 tys. osób w szpitalach

W szpitalach jest 1982 chorych z COVID-19, a 303 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował w poniedziałek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 13 tys. 580 łóżek i 1397 respiratorów.

 

 

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 55 463 osób. Resort podał, że wyzdrowiało dotąd 2 648 859 zakażonych.

Luzowanie restrykcji 

Od niedzieli 13 czerwca w kościołach i w miejscach kultu może być zajęta połowa miejsc. Z kolei od soboty 26 czerwca limit zostanie podniesiony do 75 proc. miejsc. Premier ocenił, że taka decyzja wyrównuje warunki "w stosunku do niektórych innych instytucji i tych warunków, które gdzie indziej obowiązują".

 

ZOBACZ: Luzowanie obostrzeń. Zmiany w kościołach, hotelach i restauracjach. Limity nie dla zaszczepionych

 

Od niedzieli można również sprzedawać i spożywać przekąski i napoje w kinach i innych instytucjach kultury. Zmianę tę z zadowoleniem przyjęli właściciele kin, którzy przyznają, że "w całym modelu biznesu kinowego sprzedaż barowa stanowi znaczące źródło wpływów".

Pomoc państw G7

Przywódcy państw grupy G7 zgodzili się na przekazanie ponad miliarda dawek szczepionek przeciw COVID-19 uboższym krajom poprzez program COVAX lub bezpośrednio - poinformował brytyjski premier Boris Johnson w niedzielę podczas konferencji prasowej kończącej szczyt.

 

Grupa G7 "przyjęła wspólne stanowisko, że pandemię pokonać tylko globalnie. Szczepionki są wyjściem z pandemii" - powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel. Produkcja szczepionki powinna odbywać się nie tylko tak jak dotychczas: w Europie czy Azji, ale także np. w Afryce - stwierdziła. 

laf/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie