Przełom ws. Turowa? Soboń: Czesi mają projekt umowy

Polska
Przełom ws. Turowa? Soboń: Czesi mają projekt umowy
KWB Turów
Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa. O ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał TSUE - powiedział w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Soboń, goszcząc w Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że w sprawie Turowa "jest wiele dezinformacji i nieporozumień, także zwykłych szumów informacyjnych wynikających z innej perspektywy dla Czech a innej dla Polski".

Instrukcje Czech

Według wiceministra to, że obie strony sporu zawrą umowę międzyrządową jest pewne "od samego początku, od szczytu Rady Europejskiej, kiedy premier Mateusz Morawiecki powiedział że zmierzamy w kierunku porozumienia i podpisaliśmy protokół uzgodnień, który stanowił wytyczne dla rządu czeskiego i propozycję dla umowy".

 

ZOBACZ: Kopalnia Turów. Arkadiusz Mularczyk: mam zaufanie do rządu i premiera, padły deklaracje

 

Soboń przypomniał, że "o ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)".

 

- Potwierdzam, że w instrukcji rządowej strony czeskiej wniosek o sankcje został wpisany jako część taktyki, podobnie jak u nas wniosek o uwzględnienie nowych okoliczności i przejście do skargi głównej - powiedział polityk.

Projekt umowy

Odpowiadając na pytanie o to, czy prawdą jest, iż dziś strona polska otrzyma od czeskiej propozycję dokumentu mającego doprowadzić do zakończenia sporu, Soboń powiedział: "potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa".

 

ZOBACZ: TSUE: Polska zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla w kopalni Turów

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

 

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie