Sondaż: prawie 33 proc. badanych uważa, że relacje Polska-USA są gorsze niż w czasach Trumpa

Polska
Sondaż: prawie 33 proc. badanych uważa, że relacje Polska-USA są gorsze niż w czasach Trumpa
Pixabay
Zdaniem 22,7 proc. respondentów, stosunki Polska-USA nie zmieniły się od czasów prezydentury Trumpa. Największa grupa badanych (36,8 proc.) nie ma jednak zdania w tej sprawie

32,8 proc. badanych uważa, że stosunki polsko-amerykańskie są obecnie gorsze niż za czasów prezydentury Donalda Trumpa; 7,7 proc. dostrzega poprawę tych relacji - wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Zdaniem 22,7 proc. ankietowanych stosunki Polska-USA nie uległy zmianie.

W sondażu opublikowanym w niedzielę na portalu "Rzeczpospolitej" respondentom zadano pytanie: "Jak ocenia Pani/Pan stan stosunków Polski z USA od czasu objęcia władzy przez Joe Bidena?".

 

ZOBACZ: Barack Obama ostrzega przed upadkiem demokracji. Podaje przykład Polski i Węgier

 

32,8 proc. ankietowanych uznało, że stosunki te są gorsze niż za czasów prezydentury Donalda Trumpa. O tym, że relacje naszego kraju ze Stanami Zjednoczonymi uległy poprawie po zmianie w Białym Domu jest przekonanych 7,7 proc. badanych.

 

Zdaniem 22,7 proc. respondentów, stosunki Polska-USA nie zmieniły się od czasów prezydentury Trumpa. Największa grupa badanych (36,8 proc.) nie ma jednak zdania w tej sprawie.

Dla kogo lepsze, dla kogo gorsze?

"Pogorszenie się stosunków częściej zauważają osoby w wieku pow. 50 lat (41 proc.) oraz mężczyźni (38 proc. vs. kobiety 28 proc., jednocześnie aż 44 proc. kobiet nie ma zdania w tej sprawie). Z kolei na polepszenie tego stanu częściej wskazują osoby o dochodzie netto pow. 5000 zł. (16 proc.) oraz w wieku 25-34 lata (13 proc.) - powiedział rp.pl Adrian Wróblewski, dyrektor Działu Analiz w SW Research.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 8.06-9.06.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie