USA. Biden zakazał Amerykanom inwestowania w chińskie firmy powiązane z wojskiem i inwigilacją

Świat
USA. Biden zakazał Amerykanom inwestowania w chińskie firmy powiązane z wojskiem i inwigilacją
PAP/EPA/Samuel Corum / POOL
Joe Biden dodał 59 firm do objętych wcześniej 48 zarządzeniem administracji Donalda Trumpa.

Prezydent Joe Biden rozszerzył w czwartek restrykcje dotyczące amerykańskich inwestycji w chińskie firmy podejrzane o powiązania z wojskiem i aparatem inwigilacją. Dodał 59 firm do objętych wcześniej 48 zarządzeniem administracji Donalda Trumpa.

Zakaz wchodzi w życie 2 sierpnia. Podlegają mu m.in. Aero Engine Corp. of China, Aerosun Corp., Fujian Torch Electron Technology i Huawei Technologies. Niektórzy obserwatorzy widzą w tym kontynuację twardej polityki Trumpa wobec Pekinu.

 

ZOBACZ: Hakerzy zaatakowali nowojorskie metro. Sprawcy mieli powiązania z chińskim rządem


- E.O. (rozporządzenie wykonawcze) pozwala Stanom Zjednoczonym zakazać - w sposób ukierunkowany i wyselekcjonowany amerykańskich inwestycji w chińskie firmy, które podważają bezpieczeństwo lub wartości demokratyczne Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników - wyjaśnił Biały Dom.

"Jedno z najbardziej zdecydowanych posunięć"

Uzasadnił to obawą o popieranie przez te firmy geopolitycznych ambicji chińskiego rządu. - Decyzja zabrania Amerykanom finansowego wspierania m.in. chińskiego sektora obronnego. Wzmacnia rząd USA w zakresie przeciwdziałania zagrożeniu ze strony chińskich firm zajmujących się technologiami nadzoru przyczyniających się do inwigilacji mniejszości religijnych, etnicznych lub w inny sposób ułatwiające represje i poważne naruszenia praw człowieka w Chinach i gdzie indziej - poinformowała prezydencka administracja.

 

CNBC ocenia ogłoszenie restrykcji jako jedno z najbardziej zdecydowanych posunięć przeciwko głównemu rywalowi USA i kolejny znak, że ekipa Bidena może przyjąć lub rozszerzyć wiele strategii stosowanych przez Trumpa w wysiłkach, aby USA sprostały konkurentowi.

 

ZOBACZ: Piwo za szczepionkę. Joe Biden zachęca Amerykanów

 

- Biden i jego doradcy ekonomiczni muszą również określić, co zrobić z szeregiem taryf celnych, a także czy zwiększyć sankcje przeciwko chińskim urzędnikom zaangażowanym w ograniczaniu na masową skalę praw muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Xinjiang - twierdzi CNBC.

Chiny kwestionują posunięcie Bidena

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zakwestionował posunięcie administracji Bidena. Argumentował też, że wcześniejsze decyzje administracji Trumpa zostało egzekwowane z "całkowitym lekceważeniem faktów".

 

- Stany Zjednoczone powinny szanować rządy prawa i rynek, korygować swoje błędy i zaprzestać działań, które podważają porządek globalnego rynku finansowego oraz zgodne z prawem interesy inwestorów – twierdził Wenbin.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie