Zakończyło się głosowanie w przedterminowych wyborach burmistrza Ustki i Drobina

Polska
Zakończyło się głosowanie w przedterminowych wyborach burmistrza Ustki i Drobina
Polsat News/zdjęcie ilustracyjne
Zakończyło się głosowanie w przedterminowych wyborach burmistrza Ustki

Bez incydentów przebiegły zakończone w niedzielę wieczorem przedterminowe wybory burmistrza Ustki (woj. pomorskie). O stanowisko ubiegało się sześciu kandydatów. Wyniki powinny być znane jeszcze przed północą. Ponowne przedterminowe wybory odbywały si ę także w Drobinie na Mazowszu.

Głosowanie odbywało się w 7 obwodowych komisjach wyborczych. Lokale zostały otwarte punktualnie o godz. 7 i były czynne do 21.

 

W żadnej z komisji wyborczych głosowanie nie zostało przedłużone. Nie dotarły do nas żadne informacje, aby doszło do jakichś problemów, które wymagałyby dłuższej pracy komisji - poinformowała przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Adela Nycz.

 

ZOBACZ: Benjamin Netanajhu po 12 latach przestaje być premierem Izraela. Zastąpi go Nafatli Benet

 

Podkreśliła, że wybory przebiegały bez przeszkód. "Głosowanie odbyło się bez zakłóceń. Nie wpłynęły żadne zgłoszenia dotyczące ewentualnych nieprawidłowości" - powiedziała.

Wyniki najprawdopodobniej będą znane przed północą

Uprawnionych do głosowania było 11 661 osób.

 

Rozpoczęło się podliczanie głosów. Wyniki będą znane najprawdopodobniej jeszcze przed północą. Wszystko zależy oczywiście od pracy komisji obwodowych- przekazała Nycz.

 

Do wyścigu o fotel burmistrza stanęli: 53-letnia Adriana Cerkowska – Markiewicz (KWW Najlepszy Wybór dla Ustki), 51-letni Andrzej Kuczun (KWW Andrzeja Kuczuna), 39-letni Grzegorz Malinowski (KWW Grzegorza Malinowskiego), 55-letni Jacek Maniszewski (KWW Jacka Maniszewskiego), 54-letni Krzysztof Nałęcz (KWW Krzysztofa Nałęcza) i 56-letni Piotr Wszółkowski (KWW Piotra Wszółkowskiego).

Poprzedni burmistrz Ustki zmarł niespodziewanie 21 października 

Gdy okaże się, że jeden z kandydatów otrzymał 50 lub więcej proc. ważnych głosów, wybory zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze. Jeśli tak się nie stanie, to dwie osoby z najwyższą liczbą głosów powalczą o stanowisko w drugiej turze.

 

ZOBACZ: Zmarła polska legenda żeglarstwa - kapitan Krystyna Chojnowska–Liskiewicz

 

Przedterminowe wybory w Ustce zostały zarządzone w związku ze śmiercią dotychczasowego burmistrza Jacka Graczyka. Zmarł on nagle 21 października 2020 roku. Miał 67 lat. To była jego trzecia kadencja jako burmistrza Ustki.

 

Pierwotnie przedterminowe wybory miały odbyć się 17 stycznia, ale ze względu na sytuację epidemiczną były kilkakrotnie przekładane.

Ponowne głosowanie na Mazowszu

Ponowne, przedterminowe wybory burmistrza miasta i gminy zakończyły się także w Drobinie na Mazowszu. Startowało dwóch kandydatów - z PiS i PSL. Odnotowano dwa incydenty, związane z głosowaniem. Dotyczą podejrzenia kupowania głosów - w obu przypadkach złożono zawiadomienia na policję.

 

Podobnie, jak poprzednio we wrześniu 2020 r., w wyborach startowali: 54-letni Grzegorz Szykulski z PiS, który w lipcu 2020 r. objął obowiązki burmistrza Drobina oraz 60-letni Krzysztof Wielec z PSL, radny powiatu płockiego.

 

Głosowanie odbywało się ponownie, bo uznał tak sąd który stwierdził, że przy siedmiu głosach, które zostały uznane za nieważne, ostateczna różnica, rozstrzygająca wówczas wynik, wyniosła dwa głosy.

 

ZOBACZ: Wybory prezydenta Rzeszowa. Są wyniki badania exit poll

 

W lutym tego roku wojewoda mazowiecki ogłosił termin wyborów na 11 kwietnia, ale ze względu na pandemię termin był dwa razy zmieniany: na 9 maja i ostatecznie na 13 czerwca.

 

Przedterminowe wybory burmistrza Drobina we wrześniu 2020 r. wygrał 54-letni Grzegorz Szykulski z PiS. Uprawnionych do głosowania było wówczas 6212 osób. Liczba głosów ważnych wyniosła 2918, a wybrany wtedy kandydat uzyskał 1460 głosów - frekwencja wyborcza wyniosła 47,65 proc

 

Przedterminowe wybory burmistrza Drobina z września 2020 r. zarządzono w związku ze śmiercią pełniącego to stanowisko 43-letniego Andrzeja Samoraja z PSL, który trzy miesiące wcześniej – w czerwcu – zginął w wypadku podczas prac rolniczych. Śledztwo, które w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Sierpcu, zostało umorzone.

 

 

wys/hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie