Dramatyczne chwile na Euro. Reanimacja piłkarza

Świat
PAP/EPA/Friedemann Vogel / POOL

Do dramatycznych wydarzeń doszło podczas meczu Danii z Finlandią na Euro 2020. Duński piłkarz Christian Eriksen stracił przytomność na boisku. Pomocnik był długo reanimowany. Został zniesiony z murawy na noszach. UEFA poinformowała, że zawodnik został przewieziony do szpitala. "Oddycha samodzielnie i rozmawia" - podał wieczorem jego agent. Przerwany mecz, wznowiony o 20:30, Dania przegrała 0:1.

Do zdarzenia doszło pod koniec pierwszej połowy spotkania w Kopenhadze. W 43. minucie spotkania duński piłkarz Christian Eriksen upadł na murawę bez kontaktu z przeciwnikiem.

Na boisko natychmiast weszły służby medyczne. 29-letni zawodnik Interu Mediolan był przez kilka minut reanimowany na murawie. Trwały intensywne czynności resuscytacyjne.

Mur z piłkarzy wokół Christiana Eriksena

Wokół piłkarza i ratowników ustawili się pozostali reprezentanci Danii, którzy otoczyli go szczelnym murem. Wielu z nich miało łzy w oczach, inni się modlili. Na trybunach zapadła niemal całkowita cisza.

Na boisko wpuszczona została żona zawodnika, Sabrina, którą próbowali pocieszać duński bramkarz Kasper Schmeichel i kapitan reprezentacji Simon Kjaer.

Po kilku minutach Eriksen w asyście swoich kolegów z reprezentacji Eriksen został zniesiony z boiska na noszach.

Miał otwarte oczy, gdy go znosili z murawy

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, sugerujące, że zawodnik odzyskał przytomność. Agencja Reutera poinformowała, że zrobił je jej fotograf. Duńska telewizja DR1 podała niedługo później, że piłkarz żyje. Według informacji tej stacji pomocnik miał zawał serca, był przytomny.

Mecz Danii z Finlandią został przerwany. UEFA poinformowała w komunikacie, że zawodnik został przetransportowany do szpitala. "Jego stan jest stabilny" - czytamy.

"UEFA życzy Christianowi Eriksenowi pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia i pragnie podziękować obu drużynom za wzorową postawę" -dodano.

Informację o polepszającym się stanie zdrowia gracza potwierdziła również duńska federacja piłkarska, która poinformowała, że piłkarz nie jest nieprzytomny i trafił do szpitala na badania.

W kolejnym wpisie UEFA poinformowała z kolei, że podjęto decyzję o kontynuowaniu spotkania. "W odpowiedzi na prośbę graczy obu drużyn, UEFA zgodziła się na wznowienie meczu pomiędzy Danią i Finlandią dziś wieczorem o 20:30" - napisano.

"Rozegrane zostaną ostatnie cztery minuty pierwszej połowy, po czym nastąpi 5-minutowa przerwa, po której nastąpi druga połowa" - wyjaśniła europejska federacja. Ostatecznie mecz zakończył si ę  przegrana Danii 0:1.

Tuż przed zakończeniem spotkania agent piłkarza poinformował, że Eriksen oddycha samodzielnie i rozmawia. Martin Schoote, menedżer reprezentanta Danii powiedział, że informacje te pochodzą od ojca piłkarza.

- Rozmawiałem z ojcem Christiana, który przekazał, że syn oddycha samodzielnie, rozmawia. Nie muszę przekonywać, jak cieszymy się z takich wieści - powiedział Schoote.

Boniek: "Oddychaj proszę"

"Takie chwile powodują, że człowiek na wszystko zaczyna patrzeć z innej perspektywy. Życzę Christianowi pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia. Modlę się, by jego rodzina miała w sobie siłę i nadzieję. W takich momentach jedność futbolowej rodziny jest silna" - napisał na Twitterze Ceferin.

W mediach społecznościowych roi się jednak od życzeń powrotu do zdrowia. "Oddychaj proszę" - napisał po włosku prezes PZPN Zbigniew Boniek, kiedy jeszcze nie było wiadomo, jaki dokładnie jest stan Eriksena.

ZOBACZ: Ocalał w katastrofie lotniczej drużyny Chapecoense. Wrócił na boisku w meczu przeciwko Barcelonie

"Obrazek dnia, który zostanie mi w głowie. W życiu są ważniejsze rzeczy niż piłka nożna" - skomentował bramkarz Rafał Gikiewicz i umieścił na Twitterze zdjęcia, na którym widać leżącego na murawie Eriksena w trakcie akcji ratunkowej, otoczonego pozostałymi piłkarzami reprezentacji.

"Forza Chris, wszystkie nasze myśli są przy Tobie" - można przeczytać na oficjalnym Twitterze jego klubu Interu Mediolan.

Z kolei belgijski piłkarz Romelu Lukaku swojego gola zdobytego w meczu Euro z Rosją zadedykował hospitalizowanemu piłkarzowi. Po strzeleniu bramki w 10. minucie gry Lukaku pobiegł w kierunku kamery telewizyjnej i powiedział po angielsku: "»Chris«, I love you".

109 występów Eriksena z reprezentacją

Urodzony 14 lutego 1992 roku Christian Eriksen, występujący na pozycji ofensywnego pomocnika, to jeden z najlepszych duńskich piłkarzy w historii.

Mecz z Finlandią był jego 109. występem w reprezentacji, strzelił dotychczas 36 goli. Grał w Ajaksie Amsterdam, Tottenhamie Hotspur i od stycznia 2020 roku w Interze Mediolan, z którym w minionym sezonie zdobył mistrzostwo Włoch.

ZOBACZ: Euro 2020. Brzęczek o rywalach polskich piłkarzy: niewygodna grupa

Słynie ze znakomicie wykonywanych stałych fragmentów gry, a także dokładnych podań, otwierających kolegom drogę do bramki.

Bardzo dobrze spisał się m.in. w eliminacjach mistrzostw świata 2018, w których strzelił 11 goli. Dania była wówczas rywalem Polski, obie drużyny awansowały na mundial w Rosji - biało-czerwoni bezpośrednio, a Duńczycy po barażach.

Pięciokrotnie został wybrany w Danii Piłkarzem Roku, najwięcej w historii wśród mężczyzn - w latach 2013-2015 oraz 2017-2018.